ník umeleckého festivalu Tehláreň sa uskutoční auguste , ale na novom mieste. Zachová si však aj naďalej svoju industriálnu atmosféru. Organizátorkám sa podarilo tento rok nájsť pre festival opustené priestory bývalej opravovne nákladných vozidiel a autobusov, ktoré v minulosti slúžili Československej automobilovej doprave (ČSAD (Na snímku budúca výstavná sieň).

Tehláreň sa do nových priestorov presúva po troch rokoch z budovy bývalej tehelne, miesta svojho vzniku, po ktorom festival nesie aj samotný názov a uskutoční sa už 20. – 22. augusta v Liptovskom Mikuláši.Hlavnou líniou festivalu je formát dvojdňovej výstavy, ktorá sa od jeho vzniku kurátorsky zameriava výhradne na diela z tvorby mladých začínajúcich umelcov a študentov umenia zo Slovenska a okolitých zahraničných krajín. Viacčlenný organizačný tím pre tretí ročník Tehlárne vybral 35 vystavujúcich umelkýň a umelcov z rekordného počtu 202 výtvarných projektov, prihlásených do otvorenej výzvy. Medzi tohtoročnými vystavujúcimi tak uvidíte napríklad diela Nikolety Gazdovej, Martiny Priehodovej, René Lázového, Márie Kekelákovej, Bystríka Klča alebo Viktórie Szabóovej.

Areál festivalu s rozlohou okolo 3000m2 sa nachádza hneď pri železničnej a autobusovej stanici v meste. V rámci neho budú môcť diváci navštíviť až dve samostatné haly, pričom organizátorky rozmiestnili program do viacerých vizuálne pútavých priestorov opravovne. V najväčšej hale, priamo v srdci opravovne, bude nainštalovaná skupinová výstava mladého súčasného umenia a sprievodný program festivalu bude prebiehať paralelne na dvoch separátnych pódiách. Prednáškový stage bude v miestnosti niekdajšej lakovne a koncerty s premietaniami sa budú odohrávať na druhom stagy v samostatne stojacej montážnej dielni.

Doposiaľ zverejnený sprievodný program tohtoročnej Tehlárne je plný zaujímavých mien, v piatok si návštevníci môžu vypočuť diskusiu o dôležitosti ľudských práv na Slovensku s Verejnou ochrankyňou práv, Máriou Patakyovou a Radom Slobodom, riaditeľ Amnesty Slovensko. Vo večernom programe vystúpi Divadlo Houže s predstavením Vlk na mesiaci, po ktorom bude nasledovať Slam Poetry. Piatkový hudobný program ponúkne žánrovú rôznorodosť v podaní kapiel Peter Kolarčík s Pokorou, Riava, Sam Handwich. V neskorších hodinách zahrajú svoje sety Emmita, Vlzques, Elyščítat a vystúpi aj najznámejší oravský rapper Fobia Kid.

V sobotu riaditeľ ostravskej mestskej galérie PLATO, Marek Pokorný vo svojej prednáške otvorí rôznorodé prístupy formovania galerijnej inštitúcie, okrem neho sa návštevníci môžu tešiť na prednášky o slovenských poverových bytostiach etnologičky Kataríny Nádaskej alebo Tomáša Rafu v jeho mapovaní prejavov nacionalizmu v Európe. Zaujímavou súčasťou sobotňajšieho programu budú určite hudobná performance Michaela Papcuna a pohybová performance Radoslava Piovarčiho. O hudobný program sa počas druhého festivalového dňa postarajú napríklad NaiKavols, Timmi, na ktorých vo večerných hodinách nadviažu producentka a speváčka Tokyo Drift, Whithe, Ester a Jedenast.

Festival Tehláreň organizuje platforma pre začínajúcich umelcov Clear Collective, ktorá sa sústredí na organizáciu kultúrnych a umeleckých podujatí rôzneho druhu s cieľom presieťovania umeleckej komunity mladých ľudí. Platforma pôsobí v regionálnej umeleckej sfére mesta Liptovský Mikuláš a svojimi aktivitami sa usiluje o jeho kultúrny rozvoj po boku ďalších zaujímavých organizácií, jednotlivcov alebo skupín. Pod záštitu Clear Collective patrí aj zrealizovanie Galérie lavička, prvej nezávislej galérie v regióne, v rámci ktorej doteraz pripravili približne osem samostatných študentských výstav.

Tehláreň je stále mladý, začínajúci festival, ktorý si však postupne buduje svoje zázemie na slovenskej aj regionálnej umeleckej scéne. Od roku 2018, kedy sa konal nultý ročník sa v rámci jeho programu vystriedali zaujímavé osobnosti z prostredia umenia a kultúry, ale aj mimo nej. Medzi nimi napríklad fotografka a pedagogička Olja Triaška Stefanović, umelkyňa a kurátorka Erika Meszároš, kurátor Omar Mirza, právnička Zuzana Čaputová, platforma Stojíme pri kultúre s rektorkou VŠVU Bohunkou Koklesovou alebo riaditeľ LGPMB Richard Gregor. Na festivale vystavovalo spolu za všetky jeho ročníky viac ako 90 mladých začínajúcich umelcov a umelkýň, študentov a študentiek umenia zo Slovenska a z Česka ako napríklad Ema Lančaričová, Miroslav Pelák, Jozef Pilát, Kristína Čákyová, Paulína Halásová, Matúš Pisarčík, Nela Bártová, Šimon Sýkora, Dominika Kováčiková, Lívia Valková, Natalie Teprová alebo Martin Kačmarek.

Festival je zameraný primárne na podporu mladých začínajúcich umelcov a umelkýň, študentov a študentiek umenia, ktorým ponúka priestor na autorskú sebarealizáciu aj sebaprezentáciu mimo klasickej akademickej a inštitucionálnej pôdy. Tehláreň je miestom, kde sa postupne buduje súdržnejšia komunita mladej, nastupujúcej generácie umelcov. V neformálnej festivalovej atmosfére sa tu stretávajú jednotlivci aj osobnosti z rôznych častí Slovenska aj zo zahraničia, rôznych vysokých a stredných škôl, ktorí sa týmto spôsobom môžu vzájomne spoznať a nadviazať nové, niekedy kľúčové kontakty pre budúcu profesionálnu umeleckú kariéru. Tehláreň zároveň ponúka veľmi otvorený priestor pre širokú laickú verejnosť rôznych vekových kategórií z regiónu ale aj mimo neho, ktorá si prostredníctvom formátu letného festivalu môže vybudovať hlbší vzťah k umeniu a kultúre. Festival atraktívnym spôsobom sprístupňuje na pár dní opustené miesta, ktoré v priebehu času spoločnosť vytesnila na okraj kolektívneho záujmu.

Nikola Tomanová, riaditeľka,

Lucia Devečková, projektová manažérka

web: www.tehlaren.sk

mail: tehlaren@gmail.com

FB udalosť: https://www.facebook.com/events/447830686400944

sociálne siete festivalu:

IG: https://www.instagram.com/tehlaren

FB: https://www.facebook.com/tehlaren

sociálne siete Clear Collective:

IG: https://www.instagram.com/clear.collective

Od admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *