
Liptovský Mikuláš 24. októbra 2017 – Medzinárodná tematická súťaž neprofesionálnych filmov Tatranský kamzík, ktorá sa koná od roku 1973 predstavila na 26. ročníku v troch kategóriách (1. Kultúra a pamiatky , 2. Tvorba a ochrana životného prostredia, 3. Súčasný spôsob života) 39 filmov od 34 autorov (Česká republika, Taliansko, Ukrajina, Estónsko, Slovensko, Rakúsko, Rusko).
Súťaž sa konala 19. – 21. októbra v Liptovskom Mikuláši a jej súčasťou boli aj vzdelávacie workshopy – Úvod do scenáristiky, ktorý viedla Kateřina Javorská, Jazyk filmu kamerou s Petrom Kováčom a súčasný česko – slovenský dokument predstavil Peter Konečný.
Filmy hodnotila medzinárodná porota, zložená z odborníkov na réžiu, strih, dramaturgiu a kameru pod odborným dohľadom Mgr. Ladislava Munka režiséra, kameramana a scenáristu z Bratislavy. Ďalšími členmi poroty boli zo Slovenska: Roman Varga, dramaturg, strihač a pedagóg, z Čiech prijal pozvanie Karel Koula, režisér dokumentárnych filmov z českej televízie, Kateřina Javorská, scenáristka a dramaturgička a za Národné osvetové centrum Zuzana Školudová kultúrno-osvetová pracovníčka, špecializovaná na amatérsky film a fotografiu. Prínosom podujatia bolo, že organizátori oslovili študentov z Katolíckej univerzity v Ružomberku, Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku a z Gymnázia Michala Miloslava Hodžu v Liptovskom Mikuláši, ktorí vytvorili študentskú porotu.
Súťaž organizačne zastrešilo Liptovské kultúrne stredisko (LKS) v Liptovskom Mikuláši v spolupráci s Nicolausfilmom Liptovský Mikuláš. Partnermi bolo mesto Liptovský Hrádok a ART ŠTÚDIO v Liptovskom Hrádku, Asociácia filmových amatérov a videoamatérov, odborným garantom bolo Národné osvetové centrum.
Podujatie finančne podporil
Hlavnú cenu Tatranského kamzíka 2017 získal dokumentárny film SOLNTSEVO od Alexandry Borissovej z Estónska.
Medailu svetovej organizácie pre neprofesionálny film UNICA získal film – PAN PROFESOR, Jan Křivý (Česká republika),
Cenu primátora mesta Liptovský Hrádok Mgr. Branislava Trégera PhD. – TRADIČNÉ OVČIARSTVO NA LIPTOVE, Ľubor Patsch (Slovensko),
Cenu riaditeľky Liptovského kultúrneho strediska Mgr. art. Miroslavy Palanovej – PANtastický festival, Ján Kuska (Slovensko)
a Cena študentskej poroty – SULTANÁT OMÁN, David Surý (Česká republika)
V jednotlivých kategóriách boli udelené tieto ceny:
V kategórii I. – Kultúra a pamiatky
- cena – ĽUBOR PATSCH, MUZIKANT S KAMEROU, Ján Kuska (Slovensko)
- cena – VODNÁ PÍLA, Martin Valenta (Slovensko)
- cena – SBĚRATEL, Miroslav Šolc (Česká republika)
Kategória II. – Tvorba a ochrana životného prostredia
- cena – HORY, BATOH, KAMERA, Stanislav Kováč (Slovensko)
- cena – CHLAPI NA HOŘE, Bohuslav Cihla (Česká republika)
- cena – NAOZAJSTNÝ RYBÁR, Martin Valenta (Slovensko)
Kategória III. – Súčasný spôsob života ľudí
- cena – 30 000, Jaroslav Ondo (Slovensko)
- cena – DER VERKLÄRTE PARADIS, Wolfgang Schweiger (Rakúsko)
- cena – SOCHY A OBRAZY ANDIKY BERÁKOVEJ, Ľubor Patsch (Slovensko)
Spolu bolo udelených 14 cien a 8 čestných uznaní.
„Filmový festival Tatranský kamzík 2017 zúčastnenými filmami naplnil svoje poslanie, prezentovať tvorbu neprofesionálnych autorov z rôznych krajín sveta. Ich úroveň vo všetkých kategóriách bola z pohľadu tematického spracovania na vysokej úrovni. Výber tém a ich umelecké stvárnenie bolo na neobvyklej dobrej úrovni a veľké množstvo filmov vykazovalo vysoké hodnoty vo všetkých zložkách filmovej reči. Porota ocenila prínos jednotlivých autorov k témam festivalu a rôznorodosť v spôsobe ich spracovania. Filmy priniesli profily rôznych osobností, reportáže z rôznych miest a rôznych udalostí, zmapovali i niektoré environmentálne problémy a svojim obsahom obohatili všetkých zúčastnených. Porota konštatovala, že vďaka organizátorom a všetkým zainteresovaným festival splnil všetky parametre významného medzinárodného festivalu. “
Ladislav Munk
Foto: LKS
