
_kubin
Dolný Kubín 18. januára – „Výstava z ktorej sa vám nebude chcieť odísť! Lebo na rozdiel od iných výstav, kde vystavené exponáty majú byť pastvou pre oči a intelekt, na tejto je dotýkanie sa vystavených predmetov dovolené a hrať sa s nimi je priam potrebné,“ uviedla na vernisáži Hračka a dizaj v dreve v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne kurátorka výstavy Zuzana Gažíková.
Výstava v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne prináša výber prác študentov oddelenia hračiek a dekoratívnych predmetov na Škole úžitkového výtvarníctva v Ružomberku za desať rokov jeho existencie. Odbor vznikol a vyprofiloval sa pod vedením známeho slovenského dizajnéra Mgr. Art. Michala Hanulu, ktorý bol v minulom roku nominovaný na Cenu Nadácie Tatra banky za umenie 2015 v kategórii dizajnu. Dnes patrí tento odbor, vzhľadom na práce, realizácie a ocenenia, k jedným z najzaujímavejších na uvedenej škole a jeho študenti sú za svoje práce pravidelne oceňovaní na prehliadkach doma i v zahraničí.Študenti sa venujú predovšetkým dizajnu, prakticky spracovávajú rôzne materiály ako drevo, kov, drôt, plast, textil a iné tradičné i netradičné materiály. No v rámci návrhu hračky, či dekoratívneho predmetu do bytu sa pod vedením ďalšieho pedagóga Ing. Ľubomíra Žilu naučia pracovať aj v 3D počítačových programoch. Dôraz je tiež kladený na následnú prezentáciu a propagáciu výrobku. Celý odbor je vystavaný tak, aby jeho absolventi mohli pokračovať v ďalšom štúdiu v rôznych odboroch: architektúra, priemyselný dizajn, produktový dizajn, scénografia, interiérový dizajn, záhradná architektúra, animácia, sochárstvo a pod.
Fgurálna tvorba
„Už od začiatku šesťdesiatych rokov predstavuje jeho figurálna tvorba osobitý príspevok v rámci rozvíjania neosurrealistickej tradície, ktorú obohacuje o špecifické prvky čierneho humoru, absurdných tvarových metamorfóz a drastickej grotesky. Tie zostali konštantnou črtou jeho osobitého výtvarného štýlu, ktorý vyústil do postmoderných parafráz. Tvorba Karola Barona, spätá už od začiatku sedemdesiatych rokov s činnosťou Skupiny surrealistov v Československu a priebežne reflektovaná vo významných svetových encyklopédiách, publikáciách a časopisoch venovaných surrealizmu, predstavuje dnes zrelé umelecké posolstvo. Je nielen komplexnou výpoveďou o individuálnych pocitoch jedinca, ale i špecifickým zrkadlom doby. Svojským spôsobom obohacuje výrazovú škálu nášho súčasného umenia a tvorí nezastupiteľný vklad do podoby našej kultúry,“uviedla Z. Gažíková.
Výstava toho najzaujímavejšieho, čo za uplynulých desať rokov pod rukami študentov vzniklo, poskytuje priestor pre interaktivitu. Len tak sa totiž návštevník na vlastné oči, uši či iné zmysly dozvie, ako originálne si poradili s rôznymi zadaniami. Jednu časť výstavy predstavujú hravé a netradičné interiérové doplnky, od doplnkov k stolovaniu cez nábytkový solitér až po svetelný objekt. Druhej časti, samozrejme tej početnejšej, kraľuje hračka. V rámci nej sa návštevníkovi predstavujú riešeniarozmanitých tém, napr.hlavolam, hrkálka, plošná skladačka, stavebnica, leporelo, spoločenská hra, bábka, animačná hračka, kinetická, zvuková alebo terapeutická hračka.
Výstava poskytuje ideálny zážitok pre celú rodinu, lebo tomu všetkému neodolajú nie len deti, ale ani dospelí. Tak dovidenia v galérii, ktorá sa na chvíľu premenila na herňu.
red-