
Magurka 1. októbra 2017 – Veriaci najmä z regiónu Liptova putovali v ndeľu 1. októbra na odpustovú slávnosť Ružencovej Panne Márii na Magurke pri Partizánskej Ľupči. Uskutočňuje sa každoročne v prvú októbrovú nedeľu. Teraz ich tam prišlo okolo 700. Boli medzi najmä veriaci z Liptovských Sliačov, Partizánskej Ľupče, z Liptovskej Lúžnej, z Michala.
Svätú omšu za krásneho slnečného počasia celbroval Mons. Jozef Jarab, rektor Katolíckej univerzity (KU) v Ružomberku. V homílii pripomenul význam modlenia sv. ruženca, ktoré ochraňuje celú rodinu. Rektor KU podčiarkol aj veľký prínos modlenia sa za kňazské povolanie. Bez nich by nebola bývala ani táto svätá omša. Zdôraznil, že je dôležité, aby bola komunita pred oltárom, ale aj za oltárom.Fotogaléria Odpustová slávnosť Magurka
Správca farnosti v P. Ľupči Michal Regec poďakoval Mons. J. Jarabovi za povzbudivé slová. Tieto sa mu dostali aj jemu osobne, keď mal ťažké chvíle. S celebrantom sa pozná od štúdií v seminári. Veľké ďakujem patrilo všetkým, ľuďom, ktorí sa pričinili o krásnu odpustovú slávnosť a to okrem iných spevokolu Sliačania, speváckej skupiny seniorov z L. Sliačov, dychovej chudbe Lužňanka z L. Lúžnej, firme Kingston za ozvučenie. Občerstvenie pre pútnikov – guľáš pripravili Združenie priateľov prírody z L. Sliačov, obec z L. Sliačov, starostovia obcí L. Sliačov Milan Frič a z P. Ľupče Ľubomír Frič.
Na Magurke sa nachádza mimoriadne vzácny banský kostolík. V jeho veži sa zachoval dodnes aj obrovský rapkáč, ktorý bolo počuť široko – ďaleko. Kedysi ním zvolávali baníkov do práce a ohlasovali koniec „šichty“, ale používali ho aj pri iných príležitostiach.
Prvú drevenú kaplnku si baníci na Magurke vybudovali v roku 1798. No benedikovaná nebola ešte ani v roku 1825 a nemala taktiež žiadnu dotáciu. O jej údržbu sa preto starali miestni obyvatelia, vlastne celá obec. Ľudia sa tu schádzali na bohoslužby najmä vtedy, keď im nepriaznivé počasie nedovoľovali ísť do farského kostola v Liptovskej Lúžnej. Zariadenie malej drevenej kaplnky tvoril malý oltár s obrazom svätého Klementa. Súčasťou zariadenia boli aj štyri drevené svietniky a štyri lavice. Kostolný riad tvorila kropenička a pohrebný kríž. V malej vežičke sa nachádzali dva zvony. Jeden, spiežový, s hmotnosťou 40 libier (asi 20 kg) a druhý, železný, s hmotnosťou 50 libier (asi 25 kg)
Uhorský kráľovský banský úrad v Magurke požiadal 14. mája 1911 Slúžnovský úrad v Nemeckej (Partizánskej) Ľupči o vydanie povolenia na stavbu rímsko-katolíckeho kostola v Magurke a zároveň predložil plány na stavbu. S výstavbou svätostánku súhlasil ešte v roku 1903 aj lesný komposesorát v Ľupči, ktorý na stavbu daroval pozemok s výmerou 200 štvorcových siah. Stavebná technika mala byť kombinovaná, stavebným materiálom bol kameň a tehla, krov mal byť drevený, strecha pokrytá šindľom. V blízkosti zamýšľanej stavby neboli nijaké objekty. Stavebné práce viedol banský inžinier Jindřich Dvořák (Dvorzsák). So stavbou nakoniec súhlasil aj mestský úrad v Ľupči a tak bolo stavebné povolenie vydané 7. júla 1911. Kostolík bol dokončený v roku 1912 a zasvätený bol svätému Klementovi, patrónovi pôvodného dreveného kostolíka.
Text a foto: Tibor Šuľa
Zdroj: www.partizanskalupca.sk
(red)