
Podtureň 26. augusta 2017 – Obyvateľov aj v liptovských sídlach ubúda. V Podturni ale sa demografická krivka mení z roka na rok. V súčasnosti tu žije vyše tisíc obyvateľov z čoho je väčšina mladých rodín s deťmi.
„Naše úsilie sme postavili na bytovej politike. Prvú bytovku v Podturni sme dali do užívania v roku 2002, v čase keď tu žilo asi štyristo ľudí. Dnes sa vekový priemer znižuje. Ešte v nedávnej minulosti v Podturni ak sa narodilo jedno – dve deti ročne považovali to za zázrak. V súčasnosti prírastok pätnásť až dvadsať novorodencov ročne nie je ničím výnimočným,“ tvrdí starosta obce Marián Vojtík.
Oslavy Dňa obce, spojené so spomienkou na 73. výročie SNP sú na programe v tradičnom termíne – posledný augustový víkend. Vedenie samosprávy venuje v posledných ročníkoch „dorfestu“ špeciálny program deťom, pre ktorých je pripravená plejáda hier, nafukovacích preliezačiek, kĺzačiek apod.
„Rodiny s deťmi majú k dispozícii od 4. septembra nové zrenovované priestory predškolské zariadenie. Budovu voľakedy postavili v rámci akcie Z, z čoho bola ubytovňa pre športovcov a turistov. Neskôr ju obec dala do prenájmu. Ale penzión neprosperoval. Za takmer milión euro sme z dotácii i z vlastných prostriedkov objekt zveľadili a tým aj oživili prirodzené centrum obce. V polyfunkčnom objekte okrem dvoch malotriedok materskej školy, bude aj zdravotné stredisko. Teraz je problém nájsť všeobecného lekára,“ dodáva M. Vojtík.
Samospráva chce. Aby tu ordinovali detský aj praktický lekár pre dospelých. Na vybudovanie materskej škôlky využili aj príspevok z rezortu školstva.
V čase augustového výročia SNP si občania Podturne pripomínajú fakty, že na povstaleckých frontoch a v horách bojovalo 39 občanov z Podturne. Elo Romančík, prvý povojnový predseda Revolučného národného výboru, spolu s tridsiatkou chlapov prešli na Bocu a začlenili sa do Štefánikovej partizánskej jednotky. Po potlačení povstania sa vrátil domov. Hrdinstvo tunajších ľudí pripomína obecný pamätník. Obec oslobodili 2. februára 1945.
Ladislav Hámor

(red)