Ľ. Gavalier – výčapník

Liptovský Ján 2. augusta 2017 – Súťaž Pilsner Urquell Master Bartender už 10 rokov preveruje zručnosti najlepších slovenských výčapníkov. Súťaži sa nielen v technike čapovania, porota preveruje aj teoretické znalosti o výrobe a histórii piva, zároveň hodnotí spôsob servírovania a celkový dojem z prístupu a komunikácie so zákazníkom. Historicky prvým držiteľom titulu Pilsner Urquell Master Bartender z roku 2008 je Ľubomír Gavalier, ktorý čapuje pivo v penzióne Kristián v Liptovskom Jáne.

Ako ste sa dostali k práci výčapníka?

V minulosti som pracoval ako manažér hotela a veľa som cestoval po svete. Žil som napríklad aj v Austrálii a keď som sa vrátil na Slovensko, rozhodol som sa, že si založím vlastný podnik. Najprv v Bratislave pod Michalskou bránou, no po niekoľkých rokoch som bol túto prevádzku nútený zavrieť. Potom som sa presťahoval na Liptov a teraz vlastním penzión v Liptovskom Jáne.

Čo vás motivovalo prihlásiť sa do súťaže Master Bartender?

V Bratislave som bol spokojný, darilo sa mi čapovať výborné pivo. Keď som otvoril novú prevádzku v starej zemianskej usadlosti v Liptovskom Jáne, už sa o mne vedelo, že pracujem s plzenským pivom. So súťažou ma oboznámil obchodný zástupca, suverénne som vyhral. Považujem sa za „fajnšmekra“, preto som sa snažil, aby bolo moje pivo najlepšie. O pive Pilsner Urquell som sa čo-to naučil v Prahe, ešte predtým než som si otvoril vlastný podnik. Mal som kamaráta – sochára, ktorý poznal tamojšie podniky a mal v nich veľa známych. Strávil som niekoľko dní motaním sa po pražských hospodách, nasával ich atmosféru, sledoval miestnych „hospodských“, ich prístup, chutnal plzenské pivo. Potom som si otvoril podnik a pokračoval vo vylepšovaní.

Ako vám výhra v súťaži pomohla v kariére? Zmenilo sa niečo vo vašom živote?

Určite. Bola to taká výzva, zmerať si sily s ostatnými. Postúpil som aj na medzinárodné finále, na ktoré som taktiež trénoval. Naučil som sa okolo plzenského piva úplne všetko, vyšperkoval som ho do dokonalosti. Zaujímali sa o mňa médiá.

Čo si myslíte o úrovni pivnej kultúry u nás?

Určite sa zlepšuje, na Slovensku pribúdajú tankové prevádzky a prichádzajú k nám aj iné typy pív. Štýly čapovania plzenského piva sú čoraz známejšie. Hoci takých pravých pivných fajnšmekrov nie je veľa, zákazníci na pivo chodia. Ja sám som pivný „fajnšmeker“. A celý život som verný značke Pilsner Urquell. Je to podľa mňa najlepšie pivo. Na Slovensko som priniesol čapovanie na hladinku, šnyt a mlieko, keď v iných prevádzkach o takom čapovaní ani nechyrovali.

Máte 63 rokov a celý život sa venujete pivu – čo je podľa vás základná vlastnosť dobrého výčapníka?

Musí vedieť oceniť dobré pivo, byť vnímavý k zákazníkom a vystihnúť ich náladu. Mať vzťah k pivu, mať ho rád a vedieť ako má chutiť dobré pivo. Na druhej strane zákazníci by mali tiež vedieť odlíšiť dobré pivo od zlého. Ja som v krčme prežil celý život a myslím si, že nemá veľmi zmysel zákazníkom niečo vnucovať, alebo prikazovať, čo a ako majú piť. Treba im ponúknuť hlavne kvalitné pivo.

Paula Juričková

Ľ. Gavalier – výčapník

(red)

Od admin