FF Východná

Východná 25. júna 2017 – Od zábavy pri krásnom a pestrom slovenskom folklóre v jeho tradičných i moderných podobách cez motiváciu detí k láske k tradíciám až po búranie hraníc medzi národmi, spoznávanie inej kultúry a hľadanie toho, čo nás navzájom spája. Také sú hlavné motívy tohtoročného 63. ročníka Folklórneho festivalu Východná.

„Ako sa doba vyvíja, rastú aj nároky divákov navštevujúcich folklórne festivaly. Snažíme sa na ne

reagovať tak, aby festival Východná zostal aj naďalej najprestížnejším folklórnym festivalom na Slovensku,“ hovorí jeho programový riaditeľ Pavol Pitoňák. Ako dodáva, teší ho, že dáva mladým tvorcom príležitosti tvoriť v profesionálnych podmienkach, čo celý festival posúva dopredu.

Folklórny festival vo Východnej sa aj tento rok začne už vo štvrtok 29. júna. Z televízneho štúdia

RTVS sa pod holé nebo presťahujú finalisti mimoriadne úspešného programu Zem spieva. Niektorí z nich zostanú vo Východnej až do konca – napríklad Peter Vajda a Štefan Štec budú viesť veľmi obľúbené školy tanca. „Som veľmi zvedavý, ako zapôsobí táto veľkolepá šou vo viac‐menej ortodoxnom prostredí,“ hovorí Pitoňák.

Ťahákom pre divákov sú už tradične vystúpenia zahraničných folklórnych súborov. Tento rok sa vo

Východnej  predstavia  susedia  z juhu  a  zo  západu,  ktorí  predvedú  folklór  zo  severu.  V piatok  to  bude maďarský profesionálny súbor Magyar nemzeti táncegyüttes povestný svojou tanečnou virtuozitou.

V sobotu sa s viac ako 300 účinkujúcimi predstavia súbory spoza blízkych hraníc – z tešínskeho

Sliezska. Tento program pre festival vo Východnej pripravovali viac ako dva roky.

Počas celého festivalu sa na piatich scénach festivalu vystrieda vyše 2 100 účinkujúcich a tento rok bude medzi nimi mimoriadne veľa detí. Tým je totiž venovaná celá nedeľa. „Cieľom je ukázať najmladšej generácii krásu slovenského folklóru a tradícií, motivovať ich k ich udržiavaniu. Podnietiť čo najviac detí a ich rodičov k návšteve festivalu chcú organizátori aj tým, že záverečný nedeľný galaprogram bude zadarmo,“ hovorí  riaditeľka  festivalu  Jana  Kresáková  z Národného  osvetového  centra,  ktoré  je  jeho  hlavným organizátorom.

Pre deti je okrem galaprogramu pripravených 15 programov ‐ divadelné predstavenia s ľudovou

tematikou,   školičky tanca, pod dohľadom odborníkov z ÚĽUV‐u si budú môcť vyrobiť batikované alebo vyrezávané obrázky, venčeky do vlasov, šúpoľové bábiky alebo skúsiť točenie na hrnčiarskom kruhu.

Súčasťou festivalu je už tradične množstvo sprievodných podujatí – tanečné domy, ktorých bude tento rok najviac v doterajšej histórii, koncerty world music, tanečné zábavy. Na jarmoku v areáli festivalu predstaví svoje remeslo 40 výrobcov ľudovej umeleckej výroby – rezbári, výrobcovia hudobných nástrojov a zvončekov, remenári, hrnčiari, tkáčky, kožušníci a mnohí ďalší.

Prvýkrát  v histórii  bude  RTVS  vysielať  z festivalu  dva  priame  prenosy  –  jeden  zo  štvrtkového

programu Zem spieva pod holým nebom a druhý zo sobotňajšieho programu Čo je dobré, nie je zlé.

Veľkú  pozornosť  organizátori  venujú  kultivovaniu  prostredia,  v ktorom  sa  festival  odohráva,  a

zvyšovaniu komfortu v podobe služieb s vyššou pridanou hodnotou. Počas roka sa urobili na amfiteátri úpravy tak, aby bolo v hľadisku veľkej scény z každého miesta vidieť celé javisko.

Vďaka oploteniu areálu sa zvýšila bezpečnosť a čistota v priestoroch amfiteátra. Od minulého roka fungujú počas festivalu dva stanové tábory, k dispozícii sú sprchy.

Ako každý rok, i teraz budú mať návštevníci cestujúci na festival vlakom možnosť vystúpiť priamo na  stanici  vo  Východnej.  Na  všetky  vlakové  spoje,  ktoré  mimoriadne  zastavia  vo  Východnej,  bude nadväzovať kyvadlová doprava k amfiteátru.

Národné osvetové centrum Bratislava

(red)

Od admin