
Liptov 20. júna 2017 – Cyklistický pelotón z projektu „Na bicykli deťom“ prejde v stredu 21. júna aj regiónom Liptova. Ide už o 8. ročník charitatívnej akcie, ktorú organizuje Občianske združenie Deťom pre život.
Tento projekt prostredníctvom Občianskeho združenia Deťom pre život pomáha onkologicky chorým detským pacientom. Projekt „Na bicykli deťom“ sa stal júnovou tradíciou. Skupina nadšencov, podporovateľov a všetkých priaznivcov toho projektu sa vydá naprieč Slovenskom a Moravou na bicykli. Tento rok je trasa dlhá takmer 1 000 km a prechádzala cez 217 miest a obcí. Počas ôsmych dní, od 17. júna do 24.júna, cyklisti prejdú trasu z Bratislavy, cez Moravu až na východ Slovenska.
Organizátori akcie plánujú zo zbierok tento rok opäť zorganizovať rekondičné pobyty pre rodiny s onkologicky chorým dieťaťom. Taktiež plánujú pokračovať vo financovaní individuálnej dopravy pre detských onkologických pacientov zdarma po celom Slovensku a zároveň podporiť aj detské onkologické oddelenia v konkrétnych nemocniciach.
Trasa povedie: Martin, Vrútky, Sučany, Turany, Ratkovo, Šútovo, Kralovany, Rojkov, Ľubochňa , Švošov, Hrboltova, Ružomberok, Lisková, Liptovská Teplá, Bešeňová, Potok, Hliník, Brnice, Liptovský Trnovec, Liptovský Mikuláš, Podtureň, Liptovský Hrádok, Liptovský Peter, Vavrišovo, Pribylina, Podbanské, križovatka pod Štrbským plesom, Vyšné Hágy, Nová Polianka, Starý Smokovec, Tatranská Lomnica.
137 km, +1904m, -1418m, 31 obcí.
Popis:
Etapa, vážsko/tatranská. Z Martina pôjdeme po hlavnej ceste popri Váhu až do Ľubochne po hlavnej ceste. Výškovo viac-menej rovina, s niekoľkými krátkymi stúpaniami okolo Ratkova a Krpelian. Hlavnú cestu opustíme v Ľubochni. Presunieme sa na opačnú stranu Váhu a po miestnych cestách tretej a nižšej triedy prídeme až po Ružomberok (km 40). Podobný ráz cesty nás bude čakať až po Bešeňovú. Za Bešeňovou príde prvé vážnejšie stúpanie v dĺžke 4 km s Ø +3,1% max. +11%. Spustíme sa k Liptovskej Mare a po jej brehu prídeme až do Liptovského Mikuláša (72km). Pokračujeme až do Liptovského Hrádku, stále neznateľne hore kopcom. Tam sa zvrtneme a začneme stúpať do Tatier. Stúpať budeme 34 km s Ø na úrovni +2%. Stúpanie bude stále strmšie, pôjdeme cez Pribylinu, Podbanské, miestami bude atakovať hranice +12% pod Štrbským Plesom. Na križovatke pod plesom dosiahneme aj najvyšší bod putovania 1270 m. n. m. Záver etapy bude tvoriť 20 km dlhý zjazd s Ø-1,9%.