Ružomberok 8. januára– Socha Andreja Hlinku v nadživotnej veľkosti, ktorá je dominantou priestoru medzi mestským úradom a farským kostolom, je vďaka radnici opravená.
Sochu slávnostne odhalili v auguste 1998 pri príležitosti 60. výročia úmrtia Andreja Hlinku. Toto dielo, ktorého autorom je Laco Berák, venoval ako dar mestu Ružomberčan a filantrop Ľudovít Mišík. Osud to zariadil tak, že v dobe ukončenia opráv na soche koncom vlaňajška 93-ročný darca ukončil svoju pozemskú púť.
„Vďaka Pánu Bohu, že mi doprial česť venovať mojim rodákom a nášmu mestu Ružomberok túto sochu Andreja Hlinku,“ znie nápis na podstavci diela s podpisom donora Ľudovíta Mišíka.
Pod vzhľad sochy sa za takmer 20 rokov podpísal aj zub času. Aj preto bolo potrebné zrealizovať opravné práce, ktoré tomuto výnimočnému dielu prinavrátili dôstojný vzhľad. „Dovarili sme 10 prútov oceľových rúr, vyrovnali ostatné, pokrivené, niektoré sme museli vymeniť za nové. Prasknuté časti sa pozvárali, zvary vyčistili, hrdzu sme odstránili,“ povedal Martin Hromada, vedúci oddelenia regionálneho rozvoja radnice.
Okrem toho mesto vyčistilo zábradlie. Napokon bolo potrebné povrchovo upraviť sochu antikoróznym náterom. „Celkovo si práce na renovácii poškodenej sochy vyžiadali z rozpočtu približne 700 eur,“ doplnil Hromada.
Andrej Hlinka, ktorému sa tiež zvykne hovoriť Otec národa, sa narodil 27. septembra 1864 v Černovej, časti Ružomberka. Bol rímskokatolíckym kňazom, politikom, národovcom, publicistom aj prekladateľom. Zaslúžil sa významnou mierou o rozvoj Ružomberka a okolia na prelome 19. a v prvej polovici 20. storočia, a to nielen v duchovnej oblasti. Zomrel 16. augusta 1938 v Ružomberku. Jeho meno nesie nielen Kultúrny dom Andreja Hlinku (ktorého výstavbu sám inicioval), ale napríklad aj hlavné ružomberské námestie, či ulica v rodnej Černovej.
-Michal Praženica