
Liptovský Mikuláš 7. júna 2017 – Cenné zreštaurované maľby, ktoré sa nachádzajú najmä na klenbách vo vstupných priestoroch Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláš, slávnostne predstavili 7. júna verejnosti.
Maľby pochádzajú zo začiatku 19. storočia a vyhotovil ich zatiaľ presne neoznačený autor. Pravdepodobne išlo o toho istého umelca, ktorý ich namaľoval v bývalom Soľnom úrade v Liptovskom Hrádku. Obidve výmaľby objednal objednávateľom bol František Wisner, ktorýbol prefektom Likavsko-hrádockého panstva.
Muzeálna budova, ktorá bola pôvodne jezuitským kláštorom, skrývala ornamentálnu výzdobu s rastlinnými motívmi a predpokladalo sa, že by mohli byť v budove nájdené významnejšie historické artefakty. V prvej etape reštaurátorských prác na klenbách a maľbách boli zrekonštruované tri klenby, v druhej etape ďalších šesť . „Práce stáli 21 500 eur. Toto umelecké zhodnotenie reštaurovanej budovy môžeme považovať za pridanú hodnotu diela, ktoré bolo zhotovené s hlavným zámerom využitia pre environmentálne vzdelávanie,“ uviedla riaditeľka múzea Danka Šubová
Minister životného prostredia SR László Sólymos vyjadril s rekonštrukciou spokojnosť. „Zrekonštruované klenby a zreštaurované maľby dokresľujú unikátnosť tohto priestoru, ktorý každoročne navštívia desiatky tisíc návštevníkov, aby nadobudli a prehĺbili svoje vedomosti v oblasti envirovýchovy,“ povedal v príhovore Sólymos. O úspechu múzea a jeho činnosti podľa neho svedčí veľké množstvo hojne navštevovaných programov pre deti aj dospelých, čo dokazujú práve čísla návštevnosti. Tie za rok 2016 dosiahli úroveň 42 462 návštevníkov. Z celkového počtu navštívilo vyše 22 tisíc vystavené expozície a zvyšní návštevníci sa zúčastnilo workshopov , vzdelávacích programov, ekopodujatí či zapožičaných výstav.
Kompletnou rekonštrukciou zároveň prešli v rokoch 2011 až 2014 vnútorné a vonkajšie priestory budovy múzea za účelom environmentálneho vzdelávania. Rekonštrukcia týchto priestorov v celkovej výške takmer 9,6 milióna eur bola hradená z Operačného programu Životné prostredie a zo zdrojov ministerstva. Minister životného prostredia označil priestor za unikátny a vyjadril presvedčenie, že environmentálna výchova na Slovensku týmto dostáva nový impulz do ďalších rokov.


Foto: Tibor Šuľa
(red)