
Ružomberok 10. mája 2017 – Občianske združenie Vzdelávanie umením – EduArt v spolupráci s Katolíckou univerzitou a so spoločnosťou Ježišovou zorganizovalo od 2. do 7. mája druhý ročník podujatí s kresťanským obsahom a so širokým žánrovým rozptylom pod názvom Týždeň kresťanskej kultúry (TKK).
Cieľom TKK bolo upriamiť a sústrediť pozornosť na prítomnosť kresťanských hodnôt v kultúrnych prejavoch súčasného človeka a spoločnosti, s osobitným akcentom na rôzne formy odovzdávania kresťanskej kultúry.
Program začal 2. mája v priestoroch Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity, vernisážou výstavy Ondreja Ďuriana, s názvom „Príbehy“. Autor pôsobí na Škole úžitkového výtvarníctva v Kremnici. Výstava ponúka do 16. júna výber z figurálnych plastík, tvarovaných kovaním a tepaním z medeného plechu. Výstavu predstavila Mgr. Katarína Matušková, ktorá poukázala aj na spoluprácu O. Ďuriana s Katolíckou univerzitou pri tvorbe jej insígnií. Náboženské či kresťanské témy tu boli zahrnuté ako prirodzená súčasť autorových myšlienok, jeho života i jeho výtvarného prejavu.
Následne sa v tých istých priestoroch uskutočnila verejná diskusia o ponuke kresťanského vzdelávania v Ružomberku, s názvom „Pridaná hodnota katolíckej školy“. Pozvanie do diskusie prijali predstavitelia Materskej školy sv. Lujzy, Mgr. Elena Chachaľáková, riaditeľka Základnej školy sv. Vincenta, Mgr. Mária Brejková, riaditeľka Strednej zdravotníckej školy Márie Terézie Schererovej, MUDr. Ľubomíra Albertyová, riaditeľ Gymnázia sv. Andreja, PaedDr. Kamil Nemčík, ako aj rektor a prorektorka Katolíckej univerzity, prof. Jozef Jarab a doc. Janka Bednáriková. Moderátor, doc. Stanislav Košč, v úvode vysvetlil pravý význam pojmu „pridaná hodnota“. V diskusii rezonovala najprv vôľa zadefinovať identitu katolíckej školy a jej ponuky pre rodičov a žiakov (študentov), ktorá spočíva ani nie vo vonkajších znakoch, ako skôr v atmosfére prijatia, dôraze na dôstojnosť každého človeka a v osobitnej motivácii ku kvalite vzdelávania. Následne boli spomenuté niektoré príklady vzájomnej spolupráce, ale i vôľa zintenzívniť ju, urobiť ju systematickejšou, a tým aj príťažlivo spoločne svedčiť navonok.
Program TKK pokračoval 3. mája prehliadkou dokumentárnych filmov z produkcie Lux Communication. Pozvanie prijal režisér Marek Poláček a jeden z tvorivých spolupracovníkov, P. Jozef Brodňanský OSB. Predstavili svoje najnovšie dokumentárne diela – sériu pôvodných umelecko-meditatívnych dokumentov s názvom „Slovo v obraze“ a dva dokumentárne filmy – „Akvinas“ a „Teodor – dar Boží“. Odovzdávanie kresťanskej kultúry prostredníctvom dokumentárnej tvorby spočíva predovšetkým v skĺbení pravdivej a audio-vizuálne príťažlivej výpovedi o prezentovaných témach, ktoré takto slúžia na povzbudenie diváka v jeho vlastnom životnom svedectve. Diskutovalo sa o zaujímavostiach pri príprave a tvorbe týchto diel, ale diskusia priniesla aj otázky o novinárskej etike a o možnostiach evanjelizácie prostredníctvom televízie.
Na úspešný minuloročný debut nadviazal druhý ročník fotografickej súťaže „Svet očami viery“, ktorej vyhlásenie výsledkov a vernisáž súťažných diel sa uskutočnili 4. mája v ružomberskej synagóge. Tento rok sa do súťaže zapojilo 65 súťažiacich.
Mgr. Katarína Matušková, Univerzitná knižnica Katolíckej univerzity v Ružomberku
(red)