
Liptovský Mikuláš 22. apríla 2017 (Sponzorované) – S podozrením so stáčanými kilometrami na automobiloch sa stretávajú aj predajcovia ojazdenýc automobilov. O skúsenostiach s týmito nekalými praktikami sa s redakciou www.liptovmagazin.eu podelil aj najväčší predajca ojazdených automobilov na Slovensku – AAA Auto, ktorý má svoju predajňu aj v Liptovskom Mikuláši. .Stáčanie kilometrov – video
AAA AUTO dbá na overovanie predávaných vozidiel, neustále skvalitňuje svoje služby a investuje státisíce eur na boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre. Na výkupe bežne odmieta okolo 65 % vozidiel, väčšinou práve kvôli stočeným odometrom. I posledná štúdia nemeckého automobilového klubu ADAC upozorňuje ako veľký problém stáčanie je, a to dokonca aj v Nemecku, ktoré kupujúci po zavedení trestnosti manipulácie s odometrom považovali za bezpečné. Výsledky štúdie ADAC sú však alarmujúce, každé tretie ojazdené auto predané v Nemecku je stočené.
„Škody z podvodov s kilometrami ročne dosahujú 6 miliárd eur. Stočenie počtu najazdených kilometrov takto ilegálnym spôsobom v priemere zvýši hodnotu vozidla o 3000 eur. Najviac na to doplácajú ľudia, ktorí kupujú vozidlo od súkromného inzerenta,“ uvádza ADAC.
V Nemecku je zakázané pretáčanie zákonom od roka 2005. Páchateľom hrozia vysoké pokuty alebo trest odňatia slobody až na jeden rok. Zákon však „stáčaciu mafiu“ od podvádzania vodičov neodradil. Na Slovensku je táto problematika podchytená ešte horšie. Novela zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách, ktorá je v platnosti už rok, situáciu vôbec nezlepšila, ba naopak zhoršila, zakázala totiž predaj stočených automobilov firmám a podnikateľom a fyzické osoby z neho vyňala.
„Po roku od zavedenia novely je možné identifikovať viacero negatívnych dopadov. Predaj stočených vozidiel sa nezastavil, iba sa presunul k súkromníkom a firmám, ktoré na predaj takých áut fyzické osoby zneužívajú. Ako súkromníci často vystupujú zamestnanci malých autobazárov. Podľa informácií, ktoré sme získali z médií, našli nepoctiví predajcovia aj iné finty – predaj auta iba sprostredkovávajú, uzatvárajú zmluvu s majiteľom auta, ktorý je súkromnou osobou – nie sú tak oficiálnym predávajúcim automobilu a vyhýbajú sa postihu zo strany Slovenskej obchodnej inšpekcie, ktorá v tejto situácii nemôže konať. Riešením situácie je novela zákona, ktorá zavedie generálny zákaz predaja stočených automobilov pre všetkých, vrátane fyzických osôb a stanoví prechodné obdobie, v ktorom by majitelia mali šancu legálnym spôsobom uviesť odometre do súladu so skutočnosťou. Zároveň je potreba vytvoriť prostredie, v ktorom nebude stáčanie možné utajiť,“ dodáva ombudsman AAA AUTO Štefuca. Tiež nemecký ADAC je presvedčený, že najúčinnejším prostriedkom proti stáčaniu je technická bariéra, ktorú by mali vytvoriť výrobcovia áut.
Peter Seigauf,
|