Rodinu Žufovcov predstavujú na výstave

Liptovský Mikuláš 8. februára 2017 – Výstavu z dlhodobého cyklu Mikulášske rody pripravilo Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši. Tentoraz prostredníctvom fotografií, dokumentov, trojrozmerných predmetov i sprievodných textov predstaví desať osobností podnikateľskej rodiny Žuffovcov z Vrbice, Liptovského Mikuláša a Palúdzky. Výstavu sprístupnili 8. februára.
Korene Žufovcov siahajú do zemianskych kúrií v oravských obciach Revišné a Zemianska Dedina. Pravdepodobne v druhej polovici 17. storočia opustili niektorí Žuffovci pod tlakom dobových udalostí Oravu a usadili sa v centre Liptova. Začínali bez hmotného bohatstva a rodových privilégií. Ich údelom sa stalo spracovanie kože. Niekoľko generácií živilo ševcovské či garbiarske remeslo.
Keď sa v druhej polovici 19. storočia začali ševcovské dielničky najživotaschopnejších vrbických, huštáckych a svätomikulášskych majstrov meniť na čoraz väčšie dielne a továrne, bokom nezostali ani Žuffovci. Bratia Matej a Andrej vybudovali spoločnú továreň na remeň, ktorá sa stala súčasťou rozrastajúceho sa mikulášskeho kožiarskeho priemyslu. V ich diele pokračovala generácia ich detí.
„Garbiarstvo a dlhoročné budovanie rodinných podnikov pozdvihlo Žuffovcov hmotne i spoločensky. Toto postavenie využívali na ďalšie vzdelávanie a profesijný rast, cestovanie za novými obzormi, ale aj na podporu národných, cirkevných, dobročinných či športových aktivít. Ján Žuffa, Matej Žuffa starší, Matej Žuffa mladší, Andrej Žuffa starší, Andrej Žuffa mladší, Milan Žuffa, Pavel Žuffa starší, Pavel Žuffa mladší, Soňa Kovačevičová – Žuffová a Vladimír Žuffa zanechali v našom meste i mimo neho stopy, o ktorých by sme mali vedieť a pripomínať ich,“ spresnila autorka výstavy Ľubica Rybárska.
Jaroslav Hric, riaditeľ Múza Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši
(red)