Demänovská jaskyňa slobody - Smaragdové jazierkoLiptovský Mikuláš 2. februára 2017 – Svetový deň mokradí pripadá na 2. februára. Myšlienka Svetového dňa mokradí vznikla pri oslavách 25. výročia podpisu Dohovoru o mokradiach, majúcich medzinárodný význam predovšetkým pre biotopy vodného vtáctva, ktorý podpísali v roku 1971 v iránskom meste Ramsar (Ramsarská konvencia).

Zámerom svetového dňa je nielen pripomenúť si a osláviť podpísanie tohto prvého významného medzinárodného dokumentu na ochranu biodiverzity a špecifických biotopov, ale najmä zdôrazniť význam mokradí pre udržanie ekologickej rovnováhy a zachovanie biologickej rozmanitosti. Cieľom je tiež poukázať na funkcie a hodnoty týchto citlivých ekosystémov pre človeka a trvalo udržateľný rozvoj. Na Slovensku evidujeme 14 mokradí medzinárodného významu, ktoré sú zapísané ako Ramsarské lokality.

Jaskyne Demänovskej doliny boli do Zoznamu mokradí medzinárodného zoznamu zapísané 17.11.2006.  Lokalita sa nachádza v Demänovskej doline ležiacej na severných svahoch Nízkych Tatier, v blízkosti mesta Liptovský Mikuláš. Jej plocha, 1448 ha, zaberá najreprezentatívnejšiu a zároveň najzraniteľnejšiu časť podzemného krasového a hydrologického systému Demänovskej doliny. Systém demänovských jaskýň je v súčasnosti najdlhším jaskynným systémom na Slovensku s dĺžkou presahujúcou 35 km. Na jeho vzniku sa podieľali vody podzemnej Demänovky, ktorá spolu so svojimi prítokmi v deviatich horizontálnych jaskynných úrovniach vytvorila v strednotriasových tmavosivých gutensteinských vápencoch križňanského príkrovu unikátny jaskynný systém.

Súčasťou systému je viacero speleologicky prepojených jaskýň (Pustá jaskyňa, Demänovská jaskyňa slobody, Údolná jaskyňa, Jaskyňa pod útesom, Jaskyňa trosiek, jaskyňa Vyvieranie, Demänovská jaskyňa mieru, Pavúčia jaskyňa a Demänovská ľadová jaskyňa). Dve z nich, Demänovská jaskyňa slobody a Demänovská ľadová jaskyňa sú z časti sprístupnené pre verejnosť. So systémom geneticky súvisia aj niektoré ďalšie jaskyne, ako napr. jaskyňa Beníková, jaskyňa Okno, jaskyňa Štefanová a iné. V podzemnom systéme sa nachádza niekoľko menších občasných podzemných tokov a množstvo podzemných jazierok, ktoré sú dopĺňané priesakovou vodou z povrchu.

Dominantou mokrade je podzemná Demänovka, ktorá sa formuje ponáraním jej povrchového toku a jeho prítokov v krasovom území. V podzemí sú známe úseky Demänovky z Pustej jaskyne, Demänovskej jaskyne slobody a jaskyne Vyvieranie. Na povrch vystupuje podzemná Demänovka v mohutnej vyvieračke, ležiacej v ústí dolinky Vyvieranie.

Jaskyne Demänovskej doliny boli zapísané do Ramsarského zoznamu na základe splnenia troch z deviatich kritérii slúžiacich na identifikáciu medzinárodne významných mokradí. Predstavujú reprezentatívny typ podzemných krasových a  jaskynných hydrologických systémov. Vyznačujú sa prítomnosťou mnohých zraniteľných a ohrozených druhov jaskynnej fauny (napr. druhy Eukoenenia spelaea (Palpigradida), Niphargus tatrensis, Synurella intermedia (oba Amphipoda), Allorhiscosoma sphinx (Diplopoda),  Duvalius microphthalmus spelaeus (Coleoptera), Hypogastrura crassaegranulata, Protaphorura janosik, Deteraphorura kratochvili, Pseudosinella paclti (Collembola) a mnohých ďalších) a zároveň reprezentujú lokalitu významnú z hľadiska zachovania biologickej diverzity jaskynných bezstavovcov Západných Karpát. V systéme bolo determinovaných 66 druhov bezstavovcov a 11 druhov stavovcov.

Spracované podľa informácií Správy slovenských jaskýň v L. Mikuláši

(red)

Od admin