
Liptovský Mikuláš 25. januára 2017 – Aktuálne prístupy k choreografickej tvorbe v amatérskom prostredí folklórnych kolektívov, stav súčasného vzdelávania choreografov v rámci rezortu školstva a osvetovej činnosti boli hlavnými témami seminára s názvom Folklórne fórum o choreografii, ktoré sa uskutočnilo koncom roka 2015. Podujatie bolo tiež odozvou na potrebu vytvorenia diskusného priestoru pre odborníkov aj zástupcov folklórnych kolektívov, ktorá vyvstala po celoštátnej postupovej súťaži a prehliadke folklórnych kolektívov v Liptovskom Mikuláši v roku 2014.
Účastníci sa zhodli na tom, že realizácia obdobných diskusných fór a pracovných seminárov je žiadúca a napomáha riešeniu konkrétnych aktuálnych problémov folklórneho hnutia. Z tohto dôvodu a z podnetu folklórnej obec pripravilo Liptovské kultúrne stredisko a Národné osvetové centrum pokračovanie podujatia tento krát zamerané na praktické postupy a ich využívanie pri choreografickej tvorbe.
Pod rovnakým názvom pripravili 20.-21.1.2017 seminár Folklórne fórum o choreografii, ktoré sa konalo v Žiarskej doline v okrese Liptovský Mikuláš. Podujatie sa zameralo na praktické postupy a rady odborníkov, rozbor choreografií, prednášky a praktické ukážky z oblasti choreografie, dramaturgie, réžie, svetelnej réžie, scénografie a hudobnej kompozície.
Folklórne fórum prinieslo prednášky odborníkov zo Slovenska aj Česka.
Z oblasti choreografie prednášali Miroslava Palanová a Dušan Hégli. Na konkrétnych príkladoch choreografií, ktoré zaslali aj účastníci seminára, rozoberali základné choreografické postupy ,možnosti výberu materiálu, témy a ich spracovania do scénického uvedenia. Dušan Hégli sa venoval aj vzťahu tradičného umenia a choreografickej tvorby, hľadaniu témy v nadväznosti na význam poznania pôvodného materiálu.
Z oblasti scénografie prijal pozvanie profesor Jozef Ciller, ktorého dielo v oblasti scénografie, patrí k najvýznamnejším na Slovensku. Jeho postrehy a podnety rozšírili obzor každému z účastníkov a osobné stretnutie s profesorom Cillerom bolo veľkým inšpiratívnym zážitkom pre všetkých zúčastnených.
V oblasti svetla a svetelného dizajnu a možnostiach jeho využitia na scéne pri folklórnych choreografiách či tanečných dielach, prednášal Tomáš Morávek, ktorý je spájaný najmä s tanečnými projektami súčasného tanca. O hudobnej dramaturgii prednášal Michal Noga, ktorý na ukážkach svojej doterajšej spolupráce s choreografmi poukázal na možnosti využitia a spracovania tradičnej hudby pre potreby choreografií rôznych štylizačných úrovní. O réžii a dramaturgii prednášal Jozef Charfaoui, ktorý sa zaoberal možnosťami uchopenia predlohy aj v oblasti folklóru a potrebou zapájania všetkých nástrojov zákonitosti a rešpektovania scény pre komplexné vystavanie choreografického diela.
Fórum poukázalo na rôznorodosť súčasnej choreografickej tvorby vo folklórnych kolektívoch, kde je dôležité pri choreografickej tvorbe vo folklórnych kolektívoch vedome rešpektovať a uplatňovať funkcie, ktoré folklórne kolektívy plnia nielen v rozvoji amatérskej umeleckej tvorivosti, ale aj vzhľadom na dôležité funkcie v oblasti uchovávania a sprostredkovania tradičnej ľudovej kultúry v primárnych i sekundárnych podobách, ako aj vzhľadom na zodpovednosť vedúcich osobností kolektívov za zdravý psychický, fyzický, morálny, estetický a vývoj interpretov – napr. u členov detských a mládežníckych folklórnych kolektívov, ako aj zodpovednosť za formovanie umeleckého vkusu diváka.
To do akej mieri dané poznatky oslovili účastníkov fóra a či ich uplatnia vo svojich dielach ukáže možno už tento rok celoštátna súťažná prehliadka choreografií folklórnych kolektívov v Liptovskom Mikuláši.
Podujatie finančne podporili Fond na podporu umenia, Národné osvetové centrum a Žilinský samosprávny kraj.
Ing. Michaela Košová, metodik pre folklór Liptovského kultúrneho strediska
(red)