hzs_psy
hzs_psy

Liptovský Hrádok 3. decembra 2016Vo vysokých polohách Vysokých a Západných Tatier (nad 1700 m n.m.) vplyvom intenzívnej periódy sneženia a extrémne silného vetra trvá zvýšené lavínové nebezpečenstvo, 3. stupeň! Celkovo pripadlo 60 až 130 cm nového suchého snehu, ktorý je však veľmi nerovnomerne rozložený. Najviac snehu je na záveterných JZ, J, JV, a V svahoch, pod sedlami a v žľaboch vo forme nestabilných snehových dosiek a vankúšov.

Uvoľnenie lavíny na strmých svahoch je možné už pri malom mechanickom zaťažení, vyskytnúť sa však môžu aj stredne veľké spontánne lavíny z nového snehu. Veľké množstvo nového snehu je nafúkané do dolín a na hranicu lesa a kosodreviny – pozor na lokálne terénne pasce. V Malej Fatre a v Nízkych Tatrách (nad 1700 m) trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň. Uvoľnenie lavín je možné najmä pri väčšom mechanickom zaťažení Vo Veľkej Fatre vzhľadom na nižší úhrn snehu pretrváva len malé lavínové nebezpečenstvo, 1. stupeň, no lokálne môže byť situácia horšia.

Tendencia lavínového nebezpečenstva: zotrvalý stav

Počasie a snehová pokrývka: Na horách panujú seriózne zimné podmienky. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozmedzí od -17°C do -5°C. Vo vysokých polohách Tatier fúkal búrlivý SZ vietor s rýchlosťou 8 až 17 m/s, v nárazoch na hrebeňoch 20 – 28 m/s! Za uplynulý deň pripadlo v oblasti Tatier ďalších 10 až 30 cm nového suchého snehu. V Nízkych Tatrách a vo Fatrách od 5 do 20 cm. Celkovo za periódu sneženia (4-5 dní) pripadlo v Tatrách 60 až 130 cm snehu. Nový sneh je vplyvom silného vetra uložený veľmi nerovnomerne, vytvorené sú preveje, snehové vankúše a nebezpečné snehové dosky. Nový sneh je často sfúkaný na hranicu lesa, do pásma kosodreviny a najmä na svahy s južnou až juhovýchodnou orientáciou. V Tatrách v polohách nad 2100 m sa pod novým snehom nachádza starší veľmi tvrdý sneh, pričom tento sneh je nedostatočne zviazaný s novým naviatym snehom.

Zostavil: Filip Kyzek, Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby

Od admin