
Liptovský Mikuláš 2. decembra 2016 – Platany, hlohy aj čerešne dnes zapustia svoje korene vo viacerých častiach mesta. Zamestnanci Verejnoprospešných služieb (VPS) vysádzajú 40 listnáčov. „Pre listnaté dreviny je najlepší čas na výsadbu práve neskoré jesenné obdobie, pri konštantných plusových teplotách , kedy sa stromy dostávajú do vegetačného pokoja,“ vysvetlila Zuzana Štreitová, dendrologička z VPS.
Dreviny budú zdobiť Hurbanovu, Jilemnického, Vrbickú, vysadia ich aj pri parkovisku na Tomášikovej a pri detskom ihrisku na Smrečianskej. Štyri hlohy zavítajú aj na ulicu Vranov v Palúdzke. Mesto vysádza dreviny na základe dokumentu starostlivosti o dreviny v Liptovskom Mikuláši a pracovníci postupujú tak, aby boli postupne vysádzané v každej mestskej časti. Uvedené informácie pochádzajú z oficiálnej stránky mesta Liptovský Mikuláš na facebooku.
Výsadbu stromčekov v L. Mikuláši si všimol aj lesoochranársky aktivista Rudol Pado z občianského združenia Tatry, ktorý do redakcie www.liptovmagazin.eu zasla nasledovné stanovisko: „Z videa zverejneného na Facebookovej stránke Mesta Liptovský Mikuláš som ostal zdesený. Po prvé, hlohy nie sú absolútne vhodnou drevinou do mestského prostredia.
Koncept adaptácie miest na postupujúcu klimatickú zmenu, aj v zohľadnení typických mestských impaktov (nedostatočný vodný režim, smog, zasolenie, exkrementy spoločenských zvierat), odporúča výsadbu predovšetkým dlhovekých a odolných listnatých drevín. Po druhé, pri výsadne stromov ši krovín, je základným sadovníckym odporúčaním, aby jama pre výsadbu dreviny bola 2 až 3-krát väčšia než koreňový bal sadenice. V mestskom prostredí sa odporúča aj výmena zeminy v jame a prípadne prihnojenie, ak hnojivo neobsahuje samotný koreňový bal. Sadenice sa sadí tak, aby zhutnená pôda zakrývala koreňový kŕčok dreviny. Vo videu je jasný dôkaz nedostatočnej veľkosti jamy určenej k výsadne do dreviny.
Po tretie, sadenice sa zásadne nesadia v začínajúcom období, so súvislou snehovou pokrývkou a hroziacimi mínusovými teplotami. Striedavé rozmŕzanie a topenie snehu spôsobuje natekanie vody do nehutnenej pôdy a vymŕzanie koreňového systému sadenice. Už v minulosti práve nekvalitná výsadba drevín pracovníkmi VPS Liptovský Mikuláš spôsobila ich veľmi vysokú mortalitu. Táto výsadba bola konzultovaná aj s členom ISA Slovensko (http://www.isa-arbor.sk/zoznam_clenov_isa_arbor_sk.html), ktorý potvrdil môj odborný pohľad. Tu mi nedá nespomenúť, že odbornosť rôznych rozhodnutí determinujúcich stav zelene v meste Liptovský Mikuláš dokumentuje – okrem iného – stanovisko SIŽP vo veci orezania 14 ks drevín na nábreží Váhu (http://pado.blog.sme.sk/c/405455/zo-zivota-aktivistu.html),“ uzatvoril Mgr. R. Pado, predseda a projektový manažér OZ TATRY.
(red)
Foto: Internet