jan benčík
jan benčík

Ružomberok 17. novembra 2016 – Prestížne ocenenie  Biela Vrana, ktoré udeľuje Aliancia Fair-play a VIA IURIS, získal ružomberský dôchodca, občiansky aktivista Ján Benčík. Udelili mu ho 17. novembra v Bratislave.

ktorý už dva roky systematicky monitoruje a rozkrýva správanie slovenských neonacistov, extrémistov, konšpirátorov a žoldnierov bojujúcich na Ukrajine. Zbiera stopy, ktoré po sebe zanechávajú na webe a publikuje ich. Informácie čerpá najmä z fejsbukových statusov, skupín a komentárov na sociálnych sieťach. Tie dopĺňa o mediálny rešerš slovenských, ruských a anglických zdrojov a rešerš webu. Informácie zbiera a triedi, často im dáva spoločenský, politický kontext a archivuje ich. Doteraz uverejnil 60 článkov.

V prípade potreby chodí J. Benčík vypovedať pred vyšetrovateľov trestných činov. Svoje materiály posiela polícii a diskutuje so študentmi o hrozbách konšpiračných teórií a propagandy.

Benčíkové blogy majú reálny dopad. Kontroverzný obsah zvykne po ich publikovaní z webov „miznúť.“ Za svojej aktivity čelí Benčík urážkam, zosmiešňovaniu, ale aj fyzickým vyhrážkam. Dostal dokonca fotku náboja s jeho menom.

J. Benčík získal ocenenie za odvážne systémové monitorovanie a rozkrývanie extrémistov napriek vyhrážkam a hroziacemu nebezpečiu.

Čo je ocenenie Biela vrana

Biela vrana je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu. Od roku 2008 ju udeľujú Aliancia Fair-play a VIA IURIS.

Je pre nás veľmi dôležité, aby vzácni ľudia v našej spoločnosti, ktorí bránia pravdu, spravodlivosť a verejný záujem, zažili poďakovanie a podporu. Často je to naopak – čelia vyhrážkam, trestným oznámeniam, strate zamestnania či posmechu okolia. Snažíme sa ich preto nájsť a na slávnostnom večere im verejne poďakovať. Veríme, že práve potlesk, podpora a medializácia ich príbehov im dodá silu a energiu. Navyše môže pomôcť pritiahnuť pozornosť k dôležitým témam a povzbudiť ďalšie biele vrany.

Komu sa udeľuje

Udeľuje sa ako poďakovanie vzácnym ľuďom okolo nás, ktorí sú ochotní brániť pravdu a spravodlivosť, konkrétnym činom preukázali občiansku odvahu, potlačili osobné záujmy v mene verejného prínosu, hodnôt, či princípov a mohli pritom podstúpiť riziko, rôzne príkoria, či zažiť odsúdenie.

Kto sú biele vrany

Medzi doterajšími 25 laureátmi sú napr. občania Pezinka, ktorí už viac ako 10 rokov bojujú proti nechcenej skládke odpadu; Zuzana Melicherčíková, ktorá ako zamestnankyňa Právnickej fakulty UK poukázala na podozrivé prijímanie študentov; Ivan Cehelský, ktorý napriek opakovaným útokom chránil prírodu a niekto mu podpálil drevenicu; učiteľ Oto Žarnay, ktorý upozornil na nevýhodné zmluvy školy alebo zdravotná sestra Magdaléna Kovačovičová, ktorá sa postavila proti nákupu predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici.

Od roku 2012 udeľujeme aj Bielu vranu za dlhodobý prínos. Ocenenie postupne získali košický disident Marcel Strýko (in memoriam), ochranárka stromov Katarína Šimončičová, vydavateľ samizdatov Oleg Pastier, reportér Andrej Bán a kňaz Anton Srholec.

Kto vyberá biele vrany

Nominácie vyberáme po porade so širokým okruhom verejne činných osôb a mimovládnych organizácií. Laureátov ocenenia vyberá Rada Bielej vrany po predchádzajúcej širšej diskusii s ľuďmi z našich organizácií.

Nominácie nezverejňujeme – ocenenie totiž nemá byť súťažou, ale poďakovaním.

Okrem výberu laureátov a organizácie slávnostného večera sa snažíme sledovať, ako sa príbehy bielych vrán vyvíjajú, pomáhať im a okolo ocenenia vytvoriť komunitu ľudí, ktorí sa vzájomne podporujú.

Spracované podľa

Od admin