cimg9249
folkloristi_liptov

Liptovský Mikuláš 19. októbra 2016 –  Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja,  zorganizovalo v polovici októbra  školenie pre všetkých liptovských folkloristov, vedúcich folklórnych kolektívov, tanečných pedagógov a záujemcov o prácu vo folklórnych kolektívoch.

V dňoch 15. a 16. októbra 2016 sa priestory Súkromnej základnej umeleckej školy v Liptovskom Mikuláši otvorili pre všetkých záujemcov o vzdelávanie sa v oblasti folklóru už 5. krát po sebe. Podujatie tak úspešne nadviazalo na mnohé vzdelávacie podujatia, ktoré Liptovské kultúrne stredisko organizovalo v minulosti a napĺňa tak svoju úlohu metodického a odborného centra pre záujemcov o umeleckú činnosť.

V tomto roku  témy školenia z časti nadväzovali na problematiku s predchádzajúcich ročníkov. Teoretické, ale najmä praktické prednášky boli zamerané na prácu v detskom (nie len)  folklórnom kolektíve, ale aj na prácu vo folklórnych skupinách.  Školenie každoročne prináša zaujímavé témy v podaní odborníkov, ktorých rady, prístupy a postrehy vedia inšpirovať či opäť „nakopnúť“ ľudí pracujúcich vo folklórnych kolektívoch.

Liptovské kultúrne stredisko každoročne oslovuje odborníkov z oblasti tanečnej pedagogiky, etnológie, etnomuzikológie a choreografie, aby priniesla domácim folkloristom možnosť načerpať nenahraditeľné informácie, rady, postupy, nápady, ktoré im môžu pomôcť v ich práci a prispeli tak k ich neustálemu napredovaniu.

Školenie navštívili aj učiteľky materských škôl a vedúci začínajúcej folklórnej skupiny a my veríme, že sme im pomohli nielen zorientovať sa v problematike, ale ich aj nasmerovať správnym smerom.

Školenie prebiehalo pod vedením lektorov Simony Dikaszovej, Andrei Pitoňákovej, Márie Palasthyovej  a Andrei Jágerovej. Program školenia tvorili tieto, teoreticko – praktické, bloky:

  •  Pohyb (tanec) ako jeden z nástrojov pri psychickom vývine dieťaťa
  • Kto doma hľadá, nájde- výskum v teréne a jeho využitie
  • Rozvoj tanečnosti a veková primeranosť tanečnej motiviky ( práca s videozáznamom)
  • Cez hru k uchopeniu princípov ľudového tanca
  • Dostala sa za plachtu (obyčaje spojené s obdobím od počatia po narodenie dieťaťa)
  • Zostavme tanec zo zlomkov ( motivických, hudobných, piesňových) na príklade obce Závažná Poruba

                  

Prednášky mali najmä praktický charakter a účastníci si odskúšali všetky cvičenia a hry priamo na sebe. Lektori školenia hravou formou a uvoľnenou atmosférou ukázali účastníkom zaujímavé možnosti tanečnej prípravy a výučby tancov či piesní.

Program školenia bol zostavený z tém, ktoré každý súbor či skupina vo svojej práci využíva a získané nové poznatky vie aktívne aplikovať na svojich interpretov.

 

Na základe pozitívnych ohlasov účastníkov školenia vieme, že toto podujatie má opodstatnenie. Cielene a odborne pomáha zlepšovať a spestrovať prácu vo folklórnych kolektívoch, rozširuje vedomosti a tanečné zručnosti tanečníkov a vedúcich členov jednotlivých kolektívov. Poskytuje nové možnosti, názory a pohľady na prácu vo folklórnych kolektívoch a nás veľmi teší, že sú u nás aktívni folkloristi, ktorí neváhajú túto možnosť využiť a neustále sa snažia rozširovať svoj „folklórny“ obzor.

 

Školenie liptovských folkloristov podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Spolufinancované s podporou Žilinského samosprávneho kraja.

 

Ing. Michaela Košová

odborný metodik pre tanec a folklór

Liptovské kultúrne stredisko

Od admin