
Ružomberok 22.septembra 2016 – Hracie automaty v Ružomberku zakázali 21. septembra na svojom rokovaní poslanci tamojšieho mestského zastupiteľstva. Za zákaz hlasovalo 17 poslancov, proti bol jeden a zdržali sa siedmi. Hlasovaniu predchádzala diskusia v ktorej vystúpili členovia petičného výboru, občianski aktivisti, ale aj prevádzkovatelia hracích automatov, ako aj zástupcovia občianskeho združenia zastupujúcich podnikateľov v Ružomberku.
Rokovanie o zákaze hazardných hier v Ružomberku rokovali ružomberskí poslanci v súvislosti petíciou, ktorú im doručil petičný výbor. Petičiari sa snažili dokázať, že v Ružomberku dochádza k narušovaniu verejného poriadku a z tohto dôvodu je nutné zakázať hracie výherné automaty.
Zástupcovia prevádzkovateľov hazardných hier v Ružomberku zdôrazňovali, že mesto príde o 240 tisíc eur z poplatku za výherné automaty. Okrem toho budú musieť prepustiť zamestnancov prevádzok s hracími automatmi. Títo ľudia si v Ružomberku nájde veľmi ťažko prácu, lebo je nedostatok voľných pracovných miest. Zhorší sa tak príjem rodín, ktoré sa môžu dostať aj do zlej sociálnej situácie. Okrem toho zdôraznili, že napadnú všeobecné záväzné nariadenie o hazarde, ak ho poslanci príjmu. Okrem toho ponesú zodpovednosť za to, že prevádzkovatelia výherných automatov stratia príjmy z podnikania.
Ružomberská radnica si dala vypracovať nezávislý právny posudok problematiky zakázania hracích automatov. V ňm sa okrem iného uvádza, žeby mohlo ísť o zásah do práva slobodného podnikania. V prípade, žeby mesto prehralo prípadný súdny spor, tak bude musieť zaplatiť náhradu škody podnikateľom. Táto by podľa odhadov mohla predstavovať aj niekoľko stotisíc eur.
Ružomberskí poslanci sa nezľakli vyhlásení podnikateľov, že mesto bude musieť im zaplatiť ušlý zisk z podnikania za prevádzku výherných hracích automatov. Navyše v tejto súvislosti poznamenávame, že všeobecné záväzné nariadenie (VZN) o hracích automatoch je možné napadnúť na okresnej prokuratúre. Táto rozhodne, že či je v súlade so zákonmi Slovenskej republiky. Je to zákonný proces, ktorý sa bežne využíva. Navyše aj okresná prokuratúra môže z vlastnej iniciatívy posúdiť zákonnosť sporného VZN.