
Ružomberok 16. septembra 2016 – Štrajkový výbor Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU), zložený z predstaviteľov regionálnych učiteľských iniciatív, pripravuje ďalšie protestné akcie. O situácii v Ružomberskom okrese sa môžu záujemcovia dozvedieť na stretnutí učiteľov, ktoré bude 20. septembra o 15. 00 h v čajovni pri synagóge v Ružomberku.
„V stredu 21. septembra stupňovaný štrajk pokračuje dvojhodinovým prerušením práce, vo štvrtok 29. septembra. To bude trojhodinový štrajk; v piatok 7. októbra štrajkujeme štyri hodiny. Týmto dňom však štrajk nekončí – ak bude vláda naďalej ignorovať požiadavky štrajkujúcich, povedie to k zvyšovaniu intenzity a rozsahu štrajku, ktorý môže kedykoľvek vyvrcholiť úplným a neobmedzeným štrajkom,“ informovala ISU.
Do štrajku učiteľov sa podľa ISU zapojilo doteraz 1843 učiteľov zo 113 škôl. Z okresu Ružomberok sa ho zatiaľ nezúčastňuje ani jedna. V okrese L. Mikuláš sa zapojili do neho školy – Základná škola s materskou školou v Partizánskej Ľupči a Základná škola Nábrežie 4. apríla v L. Mikuláši.
ISU vo svojom stanovisku k protestom učiteľov uvádza: „Presadzujeme požiadavky, za ktoré štrajkovalo začiatkom tohto roka viac ako 15 000 zamestnancov školstva a obhajujeme tak záujmy nielen učiteľov na ZŠ, SŠ a ZUŠ, ale aj učiteliek v MŠ a vychovávateliek v ŠKD ako aj všetkých odborných zamestnancov a majstrov odborného výcviku. Tieto požiadavky navyše korešpondujú s Deklaráciou OZ PšaV a partnerských reprezentácií pôsobiacich v školstve z februára tohto roku, ktorú podporilo viac ako 30 organizácií a iniciatív. Požiadavky predstavujú základ, bez ktorého nie je možné riešiť nahromadené problémy v rezorte školstva. Doterajšie kroky vlády a ich časový rozvrh považujeme za úplne nedostatočné z hľadiska systémových zmien.
1. Naďalej trváme na zvýšení platov pedagogických a odborných zamestnancov v roku 2016 o 140 eur a v roku 2017 o 90 eur. Súčasné tempo zvyšovania platov ako aj plánované zvyšovanie platov v zmysle Programového vyhlásenia vlády považujeme za nedostatočné na zatraktívnenie učiteľského povolania v zmysle odporúčaní Európskej komisie, OECD, ako aj všetkých domácich školských organizácií a iniciatív. Domnievame sa, že súčasný systém ohodnotenia práce pedagógov nezodpovedá ekonomickým možnostiam našej krajiny, čo jednoznačne potvrdzuje pomer platov pedagógov k HDP na obyvateľa. V tomto ukazovateli zaostávame nielen za okolitými krajinami z V4 ale aj za väčšinou východoeurópskych krajín.
2. V záujme zabezpečenia ústavného práva rovnakého prístupu ku kvalitnému vzdelaniu pre všetky deti, žiadame navýšiť rozpočty MŠVVaŠ SR a MV SR celkovo o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl. Táto požiadavka je v úplnom súlade s odporúčaniami OECD a EK a tiež s požiadavkou Deklarácie OZPŠaV a partnerských reprezentácií zvýšiť podiel HDP do školstva počas volebného obdobia najmenej o 0,5% každoročne. Vláda nerieši pretrvávajúce výrazné nerovnosti medzi školami v úrovni laboratórií, telocviční a iných špecializovaných učební, a nerieši ani problémy s umiestnením cca 10 000 detí do materských škôl. Štát nezabezpečil dostatočné materiálno-technické ani personálne podmienky pre integráciu detí so špeciálnymi potrebami.
3. Nutným predpokladom vzdelaného žiaka je vzdelaný učiteľ a nutným predpokladom vzdelaného učiteľa je kvalitné kontinuálne vzdelávanie. Vzhľadom na neuspokojivý stav systému kontinuálneho vzdelávania učiteľov sme formulovali požiadavku komplexného prehodnotenia tohto systému a zároveň sme požadovali konkrétne kroky, ktoré sa dajú bez väčších problémov zrealizovať prakticky okamžite. Napriek tomu sa už viac ako rok v tejto veci nič neurobilo. Vláda hazarduje s kvalitou vzdelávania učiteľov a svojou nečinnosťou umocňuje pocit, že celý kreditový systém slúžil najmä na prelievanie peňazí z eurofondov do rôznych štátnych a súkromných inštitúcií.
Ako radoví zamestnanci školstva si veľmi dobre uvedomujeme ťažkú pozíciu Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, ktorý do kolektívneho vyjednávania vstupuje s požiadavkou 25 percentného zvýšenia platových taríf. Všetky naše aktivity vnímame aj ako podporu presadzovania požiadaviek deklarácie odborovým zväzom. Chceme zdôrazniť, že nie je našim cieľom narúšať výchovno-vzdelávací proces v školách. Prechod zo štrajkovej pohotovosti do stupňovaného štrajku vnímame ako krajné, ale zároveň správne riešenie kritickej situácie. Vláda nemôže donekonečna odsúvať problémy a ignorovať oprávnené požiadavky. Neriešením problémov v školstve zatvára oči pred budúcnosťou celej krajiny. Sme presvedčení, že naše úsilie prispeje k lepšiemu školstvu a v konečnom dôsledku k lepšej budúcnosti nás všetkých,“ konštatuje Iniciatíva učiteľov Slovenska.
(red)