
Ružomberok 18. júla 2016 – Petíciou za zastavenie hazardných hier v meste Ružomberok bude sa zaoberať 20. júla tamojšie mestské zastupiteľstvo. Pod petíciou je 10452 platných podpisov.
Dňa 13. mája 2016 bola mestu Ružomberok doručená petícia nazvaná ako „Petícia – Zastavme hazard!“, ktorou obyvatelia mesta žiadajú Mestské zastupiteľstvo mesta Ružomberok, aby prijalo všeobecne záväzné nariadenie, kde bude ustanovené, že nie je možné prevádzkovať na celom území mesta Ružomberok hazardné hry podľa § 3 ods. 2 písm. b), d), e) a i) zákona č.
171/2005 Z.z. o hazardných hrách v znení neskorších predpisov.
Podľa § 5 ods. 5 (prvá veta) zákona č. 85/1990 Zb. o petičnom práve v znení neskorších predpisov (ďalej len „,zákon o petičnom práve“) „príslušný orgán verejnej moci je povinný prešetriť a vybaviť petíciu tak, aby zistil skutočný stav veci, jeho súlad alebo rozpor s právnymi predpismi a verejným alebo iným spoločným záujmom“.
Podľa § 10 ods. 6 zákona o hazardných hrách v znení neskorších predpisov všeobecne záväzné nariadenie podľa odseku 5 písm. d) (tohto zákona) môže obec vydať, ak sa obyvatelia obce petíciou sťažujú, že sa v obci narúša verejný poriadok v súvislosti s hraním hazardných hier, pričom takúto petíciu musí podporiť najmenej 30 % obyvateľov obce, ktorí dovŕšili 18 rokov veku. Prijatie takéhoto všeobecne záväzného nariadenia obec oznámi bezodkladne ministerstvu s uvedením dátumu jeho účinnosti.
S poukazom na vyššie uvedené zákonné ustanovenia pristúpilo mesto Ružomberok k prešetreniu predložených petičných hárkov (z hľadiska ich počtu), pričom boli zistené nasledovné údaje:
Počet obyvateľov mesta Ružomberok k dátumu prijatia petície: 28 439
Počet obyvateľov mesta Ružomberok starších ako 18 rokov: 24 521
30 % obyvateľov mesta starších ako 18 r. 7 356
Celkový počet podporovateľov petície: 11 126
Platný počet podporovateľov petície: 10 482 osôb.
Nakoľko druhou podmienkou, ktorá musí byť splnená súčasne s podmienkou minimálneho počtu
„podporovateľov“ petície (t.j. najmenej 30 % obyvateľov obce, ktorí dovŕšili 18 rokov veku) pre vydanie VZN, je zistenie skutočnosti, že sa v obci (meste) narúša verejný poriadok v súvislosti s hraním hazardných hier, požiadalo Mesto Ružomberok svojou písomnou žiadosťou Okresné riaditeľstvo PZ, odbor poriadkovej polície Ružomberok a Mestskú políciu Ružomberok o poskytnutie informácie, či v rokoch 2014-2016 eviduje priestupky, resp. narúšanie verejného poriadku v súvislosti s hraním hazardných hier.
Okresné riaditeľstvo PZ, odbor poriadkovej polície vo svojej odpovedi zo dňa 17.06.2016 uviedlo, „že v rokoch 2014,2015 a 2016 neboli evidované žiadne priestupky podľa § 47 a § 48 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v súvislosti s prevádzkovaním hazardných hier na území mesta Ružomberok“.
Mestská polícia vo svojom vyjadrení zo dňa 09.06.2016 uvádza, že „od 1.1.2014 do 9.6.2016 neeviduje žiadne porušenie verejného poriadku v súvislosti s hraním hazardných hier“.
Na záver, poukazujúc na podmienky stanovené platnou právnou úpravou, treba upozorniť i na možné riziká súvisiace s prijatím VZN (v prípade jeho rozporu so zákonom), ktoré by mohli predstavovať porušenie práv garantovaných Ústavou SR, ako aj inými všeobecne záväznými nariadeniami na strane prevádzkovateľov hazardných hier, najmä právo podnikať. Môže tiež zakladať nárok na náhradu škody, zmarenej investície i ušlého zisku, ktoré si môžu jednotliví prevádzkovatelia hazardných hier následne uplatňovať.
Vedenie mesta i napriek všetkým negatívam, rizikám a faktu, že zrušenie hazardných hier na území mesta Ružomberok môže spôsobiť súdny spor s ,,Asociáciou zábavy a hier“, rešpektuje vôľu občanov mesta Ružomberok, teda signatárov petície, ako aj rozhodnutie poslancov Mestského zastupiteľstva.
Dopad na rozpočet
V prípade prijatia VZN by zníženie príjmovej časti rozpočtu predstavovalo sumu vo výške cca 240.000,- €/rok.
(Red)
Foto: Internet