Liptovský Mikuláš 14. júna 2016 – Mesto Liptovský Mikuláš a dosky javiska Domu kultúry sa v dňoch 9. – 11. júna 2016 stali dejiskom celoštátnej súťažnej postupovej prehliadky amatérskeho divadla dospelých.
Kolíska slovenského ochotníckeho divadla bola tri dni domovom pre 11 divadelných súborov zo Slovenska, ktoré postúpili z 8-ich krajských divadelných prehliadok a hosťujúcich umelcov z Ruskej federácie zo Štúdia Maneken z Čeljabinska.
Divadelnú prehliadku Belopotockého Mikuláš z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Podujatie bolo spolufinancované Žilinským samosprávnym krajom a konalo sa s finančnou podporou mesta Liptovský Mikuláš. Na slávnostnom otvorení prehliadky sa zúčastnil primátor mesta Ing. Ján Blcháč, PhD. a riaditeľ Odboru záujmovo umeleckej činnosti Mgr. art. Andrej Kotlárik z Národného osvetového centra v Bratislave, ktorí spoločne s poverenou riaditeľkou Liptovského kultúrneho strediska Mgr. art. Miroslavou Palanovou vyjadrili vo svojich príhovoroch presvedčenie a úprimné želanie, aby podujatie po všetkých stránkach naplnilo ciele a očakávania slovenskej amatérskej divadelnej scény. Pozvanie organizátora podujatia prijala aj riaditeľka Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine Mgr. Nataša Petrová a organizátor sa tešil osobnej priazni a účasti aj niektorých metodikov z osvetových stredísk na Slovensku.
Návrat celoštátnej divadelnej prehliadky do kolísky ochotníckeho divadla, do mesta Liptovský Mikuláš po 10-ročnej pauze vyvolával nielen veľké očakávania organizátora podujatia, ale zároveň aj obavy, či všetci kompetentní a zainteresovaní v tejto veci, myslíme tým zástupcov spoluusporiadateľských inštitúcií a predovšetkým samotné amatérske divadelné súbory zo Slovenska, príjmu túto zmenu pozitívne. Posledné roky sa celoštátna prehliadka konala v Levoči.
- ročník Belopotockého Mikuláša je postupovou divadelnou prehliadkou a všetkých 11 divadelných súborov sa uchádzalo o postup na najvýznamnejší a vysoko prestížny festival pre amatérske divadlo, o postup na festival festivalov – Olymp amatérskej Thálie, ktorým je Scénická žatva v Martine.
Do odbornej poroty Belopotockého Mikuláša zasadli osobnosti z radov profesionálov, predsedom poroty bol dramaturg z Banskej Bystrice Mgr. art. Maroš Krajčovič a členmi boli Mgr. Alžbeta Verešpejová, PhD. dramaturgička z Prešova, MgA. Ján Šimko režisér z Bratislavy, Mgr. art. Patrik Lančarič režisér z Bratislavy a dramaturg, teatrológ Mgr. Miroslav Dacho, ArtD. z Bratislavy.
Organizátori Belopotockého Mikuláša 2016 na základe návrhu členov odbornej poroty udelili diplomy za účasť:
Divadlu Havran ZUŠ z Rimavskej Soboty
Divadlu „A“ a Divadlu SHANTI z Prievidze
Medzibrodskému kočovnému divadlu z Medzibrodu
Divadlu „G“ z Trebišova
Teatru Komika – Mestskému divadlu z Levíc
Divadlu Gasparego z Liptovského Mikuláša
Divadlu Disk z Trnavy
Divadlu APOSTROP ZUŠ J. L. Bellu z Liptovského Mikuláša
Záhoráckemu divadlu zo Senice
Divadelnému súboru HUGO z Pruského
Divadelnému súboru DAXNER z Tisovca
zahraničnému hosťovi prehliadky Štúdiu Maneken z Čeljabinska
a ocenenia
Divadlu „A“ a Divadlu SHANTI, o.z., Prievidza
za kolektívny herecký výkon v inscenácii Príbeh z Maconda
Petrovi Girmanovi
za stvárnenie postavy „Baltazára Slivku“ v inscenácii Čaj u pána senátora z Divadla „G“ z Trebišova.
Odborná porota na základe výsledkov hodnotenia prezentácie súborov a videných inscenácií odporúča programovej rade Scénickej žatvy na zaradenie do programu Scénickej žatvy 2016:
z
- miesta
Divadlo Disk, Trnava s inscenáciou Prežitie
2. miesta
Divadelný súbor Hugo, Pruské s inscenáciou Kým kohút nezaspieva
1. miesta
Divadlo Gasparego Liptovský Mikuláš s inscenáciou Mučeník
Počas divadelnej prehliadky vychádzal festivalový denník. V redakcii Festníka Belopotockého Mikuláša neúnavne aj v nočných hodinách pracovali žurnalista Samuel Trnka, divadelný kritik Mgr. art. Matej Moško z Bratislavy a grafická dizajnérka Viktória Bitterová.
Tretie číslo denníka bude zverejnené len elektronicky teraz po prehliadke v priebehu týchto dní.
Belopotockého Mikuláš bol výnimočný tým (názory účastníkov), že mal výborné divácke zázemie. Všetky predstavenia boli vzhliadnuté a vďačným potleskom ocenené mikulášskou diváckou verejnosťou. Jedenkrát bola veľká sála domu kultúry absolútne obsadená študentami stredných škôl a gymnázií (Čaj u pána senátora, 600 divákov), pri ostatných predstaveniach vo veľkej sále bolo nielen vďačných, ale aj zvedavých divákov primerane (200-350), rovnako tak aj hľadisko v klubovej sále domu kultúry praskalo vo švíkoch na predstaveniach Oleanny (Teatro komika), Bol som dlho preč (Divadlo Apostrop), Starena (Čeljabinsk) a nehovoriac o predstavení Kým kohút nezaspieva, ktorý si zvolil absolútne stiesnený priestor iba javiska. Zámer, či dobrý nápad, aby Medzibrodské kočovné divadlo (Páračky u babky Justíny) sa odohrali na javisku na Nádvorí NKP Čierny orol nevyšiel, vzhľadom na nepriazeň počasia a predstavenie sa odohralo v sále Evanjelického cirkevného domu na Tranovského ulici, kde sa všetci nakoniec výborne zabávali. Predstavenia domáceho súboru Divadla Gasparego sa odohrávalo na ich materskej scéne v Diere do sveta dvakrát a obmedzený počet divákov (30 osôb, z hľadiska dramaturgie pochopiteľný a opodstatnený) bol síce predstavením a výkonmi hercov nadšení, ale určite neuspokojil všetkých priamych účastníkov prehliadky, lebo sa jednoducho na predstavenia nedostali. Celkový počet divákov bol skoro 3000. Táto skutočnosť potešila organizátorov podujatia.
Belopotockého Mikuláš bol výnimočný aj tým, že diskusné fóra, na ktorých prebiehali rozborové semináre predstavení s členmi odbornej poroty, sa konali vo veľmi zaujímavých a príjemných priestoroch kultúrneho centra Diera do sveta, ktoré J. Mikuš vytvoril práve na takéto a podobné umelecké stretnutia tvorcov, odbornej či laickej verejnosti. Na štýl umeleckej kaviarne a čitárne a kľudne aj tanečnej klubovne sa účastníci mohli najprv započúvať do slov odbornej kritiky. Účastníci tento priestor opúšťali až v neskorých nočných hodinách a radi sa do neho vrátili aj na druhý deň, lebo sa podarilo nadviazať kamarátske vzťahy, ktoré vraj v minulosti na levočskej prehliadke nefungovali a divadelné súbory si boli akosi „odcudzené“.
V Liptovskom Mikuláši sa na prehliadku vrátila aj vzájomná spolupatričnosť divadelníka k divadelníkovi bez rozdielu, z ktorého súboru je a či je len radový ochotník alebo člen odbornej poroty, či kultúrnej inštitúcie. Malo by to byť samozrejmé, že na spoločnom podujatí sme si všetci blízki a vzácni. Nakoniec sa Diera do sveta stala aj miestom slávnostného vyhlásenia výsledkov celoštátnej súťaže, síce bez nejakej „slávy“ a či slávnostných fanfár, vo vestibule bývalého „župného domu“, ale aj napriek tomu, radosť bola veľká, hlavne v prípade tých súborov, ktoré môžu postúpiť na Scénickú žatvu do Martina.
Odborným garantom súťaže bolo Národné osvetové centrum v Bratislave. Organizačným garantom a realizátorom prehliadky bolo Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.
PhDr. Eva Štofčíková
Metodička pre amatérske divadlo
LKS L. Mikuláš, 13.6.2016