DSC_0059
šuv_ruzomberok

Ružomberok 23. mája 2016 –  Vystava najlepsich maturitnych  Školy úžitkového výtvarníctva (ŠUV) v Ružomberkuprac je v tychto dňoch inštalovaná priestoroch tamojšieho Liptovskeho muzea v Ruzomberku.  Súčasťou vernisáže bola modna prehliadka odevov odborov Scenicka kostymova tvorba a Odevny dizajn.Fotogaléria

Videli sme odev inspirovany Malym princom od Janky Vaterkovej, odev s motivmi Gustava Klimta od Karin Šustekovej,odev Janky Durnotovej inspirovany kulturou surferov, odev urceny pre svet cirkusu a karnevalu od Sasi Gnidiakovej. Odev Michaely Ružvonovej na temu Deformacie. Monika Pekna vytvorila odev na temu Pamat, kde vychodiskom bol jej vlastny sen. Za SKT Michaela Urbanova  navrhla kostym ku divadelnej hre Dr. Jekyll a Mr.Hyde.
Viacej o výstave uviedla historička výtvarného umenia Mgr. Katarína Martinková ŠUV: „Dostali  sme k dispozícii tento zaujímavý pomerne členitý priestor, čomu sme prispôsobili aj koncepciu. Takže na chodbe môžete vidieť maturitne prace prevažne plošného charakteru ako fotografiu, grafiku a v týchto dvoch protiľahlých miestnostiach úžitkovú maľbu, odevy, hračky a interiérové doplnky.

Odbor úžitková tvorba
V odbore UŽITKOVA MALBA sa Kristína Zahorova nechala inšpirovať pri realizácii vitráže a asamblaze Starovekými kultúrami, konkrétne mayskou civilizáciou. Zuzana Kičurova vytvorila osobitnú autorskú knihu, leporelo s textami Bruna Ferrera a vlastnými ilustraciami.Katarina Magdiakova vytvorila maľbu a štuko_lustro na tému Eufória, v rámci témy Portret,poza, vyraz, prostredie. a Jakub Knor si vybral tému Monumentálne techniky v architektúre, konkrétne vitráž, inšpirovanú tvorbou Ľudovíta Fullu.
V odbore PROPAGACNA GRAFIKA prevládala téma Grafické techniky a ilustrácia, kde študenti siahli po klasických grafických technikách, ale využili i počítačovú grafiku. Zaoberala sa ňou aj Lenka Straňovska, ktorá ilustrovala literárnu predlohu Nočný Cirkus od am. autorky Erin Morgensteinovej.,inspirovala sa Brunovskym, Kallayom, Bauttista,Volpari,Clements a i. Rovnakú tému riešila Katarína Drengubiakova, ktorá vytvorila kolekciu tričiek  na motívy poézie českého básnika Tomáša Jirecka.      Unikátna je i séria autorských ex librisov Petry Janotikovej s využitím linorytu a suchej ihly, ale i Grafické motívy k básnickým zbierkam od Terézie Fillovej technikou perokresby a linorytu..Simona Baranova sa zaoberala prebalom kníh významných svetových a slovenských autorov. Lenka Revaiova vytvorila sériu autorských plagátov, kde rieši záväzne problémy ľudstva. Mária Luptáková v rámci témy   Grafika v dnešnej kultúre vytvorila návrh na tetovanie inspirovane výšivkou z Liptovských Sliačov. Kristína Busova v rámci rovnakej témy vytvorila aktuálne antistresove omaľovaný pre dospelých, dokopy 54.“
Podľa slov K. Martinkovej v odbore REKLAMNA TVORBA Sandra Babišová  vytvorila sériu plagátov s propagačným a ekologickým podtextom, zameraných na záchranu hlucháňa hôrneho ako ohrozeného druhu, kde využila jazyk komiksu. Eliška Siváková sa zaoberala propagáciou autorskej módnej značky. Mária Holmova realizovala propagáciu firmy, už existujúcej pizzerie v Tvrdošíne. Leonard Kramár si vybral tému Reklama v bežnom živote a aplikoval ju na našu školu.
„V odbore TEXTILNE VYTVARNICTVO si Alexandra Babiaková  zvolila tému Tam, kde si budúcnosť podáva ruku s tradíciou a vytvorila kolekciu textilných doplnkov do obývacej izby, závesy a sedaciu vak, pričom sa nechala inšpirovať modrotlačou. Podobne Dominika Mária Škornikova riešila kolekciu textilných doplnkov do detskej izby, vychádzajúc pri tom z Rozprávky.  Natália Horváthová, pod názvom Rodina zhotovila kolekcia záster s popartovými portrétmi členov svojej rodiny. Dominika Janigova si vybrala tému Recyklácia s príbehom s podtitulom Staré neznamená neobnoviteľne, kedy zrekonštruovala staré kreslo. Nikola Wolfová zrealizovala tkane stolové prestieranie inspirovane prírodou, “ podotkla K. Martinková

Propagačné výtvarníctvo
„V PROPAGACNOM VYTVARNICTVE  Matej Kucharik sa zaoberal témou  Riešenie malého propagačného predmetu, prezentu pre súkromnú spoločnosť, konkrétne vytvoril drevený stojan na nožík s podstavcom v originálnom balení. Rovnaké zadanie mala Andrea Ganobčikova, ktorá riešila prezent , škatuľky pre klenotníctvo Rubinsilver, inspirovane Rubikovou kockou. Terézia Tarcakova zas vytvorila reklamný priestorový objekt, určený do komunikačného priestoru, prezentáciu vlastnej autorskej audio rozprávky o Julke a Hilduske. Michael Melek sa zaoberal návrhom a dizajnom cyklo obchodu a k tomu vytvoril aj stojan na prilby.
V odbore TVORBA HRAČIEK A UŽITKOVYCH PREDMETOV sa zaoberala Lenka Saloňova Interiérovým doplnkom, inšpirovaným tradičným remeslom, konkrétne si vybrala svietidlo, kde aplikovala ohýbanie dreva do tvaru spiraly. Alžbetka Furtkevicova riešila tému Male úžitkové predmety, pričom vytvorila kolekciu misiek, inspirovaných pečivom, využila pyrografiu, alebo aj vypaľovanie. Jakub Ilko si vybral tému Kolekcia hračiek na kolieskach ,zameral sa na presuvadlo a aplikoval ohýbanie.
V odbore FOTOGRAFICKY DIZAJN sa Erika Baraniova zaoberala reportážnou fotografiou pod názvom Rytierske výpravy, kde zdokumentovala rôzne historické slávnosti na sk hradoch. Monika Mičikova zas rozpracovala pod názvom Ingenium rôzne charakterove vlastnosti, ako nežnosť, krehkosť. Valeria Florkova sa zaoberala inscenovanou fotografiou, určenou pre deti. Marika Piatkova skúmala pod názvom Uhol pohľadu architektúru prostredníctvom fotografie, jej detaily i rôzne priestorové aspekty. Jakub Galom sa zaoberal témou Plagát a video a spolupracoval s Leom Kramárom na projekte  propagácie nasej skoly. Prajem vam prijemny umelecky zážitok,“ uzatvorila K. Martinková

red

 

 

Od admin