
Bratislava/ Ružomberok 20. mája 2016 – Počas prvých troch mesiacoch roka 2016 Železnice SR (ŽSR) zaznamenali 30 prípadov, keď sa na koľaji nachádzali cudzie predmety.
Až šiestich prípadov položenia cudzích predmetov v koľaji ŽSR zaregistrovali v marci na trati Kremnica – Kremnické Bane. Väčšinou to boli vytrhnuté kilometrovníky, ale vlakom zatarasili cestu aj naukladané kamene, spílený strom položený krížom cez koľajnicové pásy, alebo železná zábrana. A 21. marca osobný vlak v ŽST Kremnica narazil do lopaty vo výhybke č. 11 a výhybkového návestidla v koľaji. V trojmesačnej štatistike prevládajú naukladané kamene alebo drevá položené na koľajniciach, no zaevidovaných bolo aj viacero absurdných prípadov, kedy vlaky narazili do snehuliaka, chladničky, toalety, nákupných vozíkov alebo dokonca do cestnej dopravnej značky.
Najnebezpečnejší prípad tohto roku ŽSR zaznamenali 3. apríla o 22.25 h v úseku Ľubochňa – Ružomberok, kde vlak Os 3439 ZSSK narazil do tehál naukladaných do výšky asi jedného metra na 1. traťovej koľaji. Pri zrážke došlo k poškodeniu hnacieho koľajového vozidla, úplnému zastaveniu dopravy po oboch traťových koľajach na 15 minút.
Všetky prípady vyšetrujú aj príslušníci Policajného zboru. Podľa vyjadrenia por. Mgr. Martin Wäldla z oddelenia komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru je právna kvalifikácia skutku, pri ktorom trestne zodpovedný páchateľ (pre priestupok vek páchateľa od 15 rokov, pre trestné činy vek páchateľa od 14 rokov) úmyselne kladie do koľajiska predmety, závislá od množstva faktorov (napr. druh prekážky, jej veľkosť, spôsob a miesto jej uloženia v koľajisku, druh prichádzajúceho vlaku – osobný vlak, nákladný vlak, rýchlosť prichádzajúceho vlaku, miestne pomery na trati t.j. viditeľnosť prekážky – umiestnená na rovnom úseku, prípadne za oblúkom a iné) a preto nie je možné vo všeobecnosti konštatovať, či ide o priestupok, prípadne o trestný čin a aký.
V prípade, ak by bol skutok posúdený ako priestupok, podľa zákona o dráhach hrozí páchateľovi pokuta v blokovom konaní vo výške od 15 do 100,-€ a v správnom konaní je to pokuta od 100 do 1000,-€.
V prípade, ak by bol skutok posúdený ako trestný čin, tak konanie páchateľa by bolo možné kvalifikovať napríklad ako trestný čin všeobecného ohrozenia, kde v prípade miernejšej kvalifikácie hrozí tresť odňatia slobody v trvaní od jedného do päť, alebo od štyroch do desať rokov, v prípade najprísnejšej kvalifikácie to môže byť 20 až 25 rokov, alebo doživotie.
ŽSR vyzývajú verejnosť, aby bola všímavá k dianiu na železnici a aby pri zistení podozrivého konania či pohybu cudzích osôb na železnici či v blízkosti majetku ŽSR kontaktovala políciu a tak pomohla eliminovať trestnú činnosť.
Informovali Železnice SR na svojej internetovej stránke.
red