DSCF1996
muzeum

Ružomberok 28. apríla 2016 – Liptovské múzeum v Ružomberku (organizácia vzriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) pri príležitosti DŇA ZEME vdňoch 21.4. a 26.4. 2016 pripravilo pre žiakov a verejnosť vzdelávacie podujatie EKOLOGICKÝ DEŇ .

Popri prehliadke Medzinárodného salóna fotografie STROM 2016 sa podujatie sa skladalo ešte z 3 aktivít, do ktorých sa skupiny žiakov mohli prihlásiť . Odbornú prednášku o lesoch s praktickými ukážkami si pripravil a viedol pracovník Liptovského múzea – Múzea Čierny orol v Liptovskom Mikuláši Ing. Pavol Hriadel.

Tvorivé dielne s p. Pacekovou a Druskovou boli zamerané na prácu s využitím odpadového materiálu – (plechovky, vlna, kartónové ruličky,…). Pre žiakov bolo veľmi zaujímavé rozprávanie pána Juraja Tótha s praktickými ukážkami výroby ručného papiera, ktorý si mohli niektorí žiaci aj sami vyskúšať a vyrobiť si vlastný ručný papier, pri ktorom im pomáhala aj pracovníčka múzea Mgr. Beata Vrlíková .

Okrem toho je v prednáškovej miestnosti múzea mini výstavka 3D modelov vytvorených z odpadových materiálov a prírodnín na tému „AKO VIDÍM SLOVENSKÚ PRÍRODU“ – ktoré zhotovili žiaci 5.-9. ročníka ZŠ M. Nešpora z Prešova so svojou pani učiteľkou Mgr. Galinou Čajkovou. Vystavené modely, ktoré Liptovskému múzeu škola zapožičala, sú vhodnou inšpiráciou pre učiteľov aj žiakov a prítomným návštevníkom podujatia sa veľmi páčili.

Počas dvoch dní trvania podujatia si prednášky vypočulo 132 ľudí (122 žiakov a 10 učiteľov), na tvorivých dielňach bolo 120 ľudí (112 žiakov a 8 učiteľov), na prezentácii výroby ručného papiera sa zúčastnilo 171 ľudí (158 žiakov a13 učiteľov) a výstavu STROM si počas týchto dvoch dní pozrelo 61 ľudí (36 žiakov a 25 dospelých).

odujatia sa zúčastnili žiaci a študenti škôl: ZŠ Dončova, ZŠ Bystrická cesta, ZŠ sv. Vincenta, Spojená škola S. Viatora, ZŠ Ludrová, ZŠ. M. Nešpora Prešov, ZUŠ Ľ. Fullu a Súkromné bilinválne gymnázium Ružomberok.

 

Z archívu LMR

Ľubica Drusková, Liptovské múzeum v Ružomberku

red

Od admin