
Liptovský Mikuláš 26. apríla 2016 – Koncom marca uplynulo 90 rokov od smrti lekára, spisovateľa a tolstojovca Alberta Škarvana (31. 1. 1869, Tvrdošín – 29. 3. 1926, Liptovský Hrádok). Viac o živote, diele a filozofii Alberta Škarvana sa dozviete v stredu 27. apríla o 16.30 hodine v tatrínskej expozícii Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši, kde pri tejto príležitosti odznie prednáška literárneho historika doc. PhDr. Augustína Maťovčíka, DrSc. \
Albert Škarvan študoval medicínu v Budapešti, potom na univerzite v Prahe a lekárske štúdiá ukončil 1894 na univerzite v Innsbrucku. Na konci lekárskych štúdií odmietol slúžiť v armáde a v roku 1895 po zrieknutí sa vojenskej služby bol väznený v Košiciach a postihnutý odobratím lekárskeho diplomu. Pod vplyvom diela a idey L. N. Tolstého patril do skupiny slovenských tolstojovcov a v roku 1896 odišiel do Ruska, žil v blízkosti L. N. Tolstého v Jasnej Poľane, v Moskve a v Petrohrade. Po vypovedaní duchoborcov z Ruska odišiel s viacerými tolstojovcami do Anglicka, neskôr žil vo Švajčiarsku v okolí Ženevy. Po návrate na Slovensko v roku 1910 pôsobil ako lekár v Dolných Teranoch a v Bátovciach, v rokoch prvej svetovej vojny bol internovaný v Jágri a vo Verpeléte, po skončení vojny sa vrátil na Slovensko, v roku 1918 pôsobil ako lekár v Liptovskom Mikuláši a od roku 1919 až do smrti ako okresný lekár v Liptovskom Hrádku.
Pod vplyvom tolstojovského učenia sa stal propagátorom antimilitarizmu a svoj život v čase zrieknutia sa vojenskej služby opísal v zápiskoch, ktoré vyšli najskôr po rusky pod názvom Moj otkaz od vojennoj služby v Anglicku v roku 1898. V tejto knihe formuloval svoje pacifistické myšlienky, priblížil filozofické i osobné postoje k spoločenským udalostiam svojej doby. Okrem ruského vydania vojenských zápiskov spracoval aj ich slovenské verzie, ktoré vyšli v roku 1920 pod názvom Zápisky vojenského lekára. Počas pobytu v Rusku a v emigrácii sa venoval prekladateľskej činnosti, najmä prekladaniu diel L. N. Tolstého, ale aj Turgeneva, Gorkého, Čechova a ďalších autorov, ktoré vychádzali v slovenskej tlači, ako aj v americkom Slovenskom denníku. Medzi jeho najvýznamnejšie činy patrí preklad Tolstého románu Vzkriesenie.
Viac o živote, diele a filozofii Alberta Škarvana sa dozviete v stredu 27. apríla o 16.30 hodine v tatrínskej expozícii Múzea Janka Kráľa, kde pri tejto príležitosti odznie prednáška literárneho historika doc. PhDr. Augustína Maťovčíka, DrSc. Srdečne pozývame.
A. Maťovčík / mjk