japonsky_vytvarnik
japonsky_vytvarnik

Ružomberok 8. apríla 2016- V priestoroch Liptovského Múzea v Ružomberku je od začiatku apríla sprístupnená japonská výstava Rich Chocolaty Goodness autora Shinjiho Takine. Vernisáž za účasti autora sledovalo niečo vyše šesťdesiat divákov, ktorí mali tak jedinečnú možnosť vypočuť si o význame vystavovaných grafík priamo z úst ich tvorcu.

Talentovaný Takine žije na Slovensku už osem rokov, vyštudovanú má výtvarnícku školu v prefektúre Aiči na ostrove Honšu v Japonsku a prvý kontakt so Slovenskom mal už počas štúdia, kedy ho do Bratislavy doviedol výmenný pobyt. Na Slovensko sa neskôr vrátil, založil si rodinu a dodnes žije a tvorí na Slovensku. Sám Takine sa chváli, že Slovensko a jeho ľudia sú veľmi podobní, ako ľudia z jeho oblasti. Tiež žijú v obklopení hôr a jeho rodné mesto má 35 000 obyvateľov, čo pokojne môžeme prirovnať k Ružomberku. Organizátorom vernisáže a výstavy bolo občianske združenie Kultúrny Servis spolu s Japonským Centrom so sídlom v Bratislave. Záštitu nad celou výstavou prevzalo Veľvyslanectvo Japonska v Slovenskej Republike, ktorého vyslanci boli čestnými hosťami vernisáže.

Bezplatný vstup na výstavu

Výstava Rich Chocolaty Goodness je vďaka spolupráci s Liptovským Múzeom v Ružomberku otvorená pre verejnosť do 30. apríla pre všetkých divákov zadarmo. Neobvyklá medzinárodná výstava sa po skonrčení presunie do priestorov Veľvyslanectv Japonska v Bratislave.Pre mnohých domácich je výstava unikátna, pretože nie každý deň majú možnosť stretnúť sa s japonskou kultúrou.

„Ružomberok je kolískou výtvarného umenia. Svedčí o tom fakt, že je to rodným mestom mnohých významných osobností s ktorých každý pozná diela Ĺ. Fullu, R. Dúbravca či ilustrátora Svetozára Mydlu“ hovorí predseda Kultúrneho Servisu Viktor Mydlo,“ pre to bola pre nás takáto výstava veľkou prioritou posledné mesiace. Máme to šťastie však čerpať nie len z minulosti, ale aj zo súčastnosti a budúcnosti, pretože v našom meste máme výborné výtvarné školy všetkých úrovní, ktoré pripravujú budúcich umelcov do ich remesla. Je mi veľkou cťou tak doniesť do Ružomberka výstavu, za ktorou by museli inak vycestovať do Bratislavy.“ Práve o.z. Kultúrny Servis chce nadväzovať na svoju prvú medzinárodnú výstavu organizovaním medzinárodných výstav umení každého druhu.
O autorovi:

Shinji Takine

  • narodený v roku 1980 v meste Nagoya
  • 2004 bakalár pedagogiky umenia na Aiči pedagogickej univerzite v Japonsku
  • 2006-07 študijný pobyt na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave pod vedením profesora Dušana Kállaya
  • 2008 magister pedagogiky umenia na Aiči pedagogickej univerzite v Japonsku

O organizátoroch:

Japonské Centrum

Prvé japonské centrum na Slovenska založené Štefanom Pechom – rodákom z Ružomberka – nositeľom ceny Veľvyslanca Japonska za prínos do Slovensko- Japonských vzťahov a tvorcu Japonológie na Slovensku

Vzniklo v roku 2014

Aktivity:

  • Výučba japonského jazyka a podpora japonologického vzdelávania na Slovensku
  • Organizovanie workshopov japonskej kultúry – kaligrafia, ikebana…
  • Organizácia kultúrnych podujatí v spolupráci s veľvyslanectvom Japonska a kultúrnymi inštitúciami na Slovensku
  •  Organizovanie prednášok o japonskej kultúre a profesionálnej komunikácii s Japoncami
  •  Príprava študentov a profesionálov na pôsobenie v Japonsku

Kultúrny Servis:

Občianske združenie zamerané na podporu umenia v meste Ružomberok, založené v roku 2016 pod vedením Viktora Mydlu. Združuje piatich mladých ružomberských umelcov a podporuje kultúrny život v našom meste.

Aktivity:

  • Organizovanie vernisáží, výstav, koncertov…
  • Vydavateľské a publikateľská činnosť
  • Koordinácia domácich aj zahraničných umeleckých organizácií počas vystavovania v Ružomberku.
  • Autor fotografií: Simona Plávková
    Autor tlačovej správy: Kultúrny Servis

Od admin