oslobodenie_ruzomberok
oslobodenie_ruzomberok

Ružomberok 4. apríla 2016 – Spomienkové oslavy pri príležitosti 71. výročia oslobodenia mesta Ružomberok uskutočnili sa 4. apríla na tamojšom Námestí slobody. Zúčastnili sa predstavitelia mesta, štátnej správy, občianskych združení, politických strán, ako aj široká verejnosť. Nechýbali ani niekoľko desiatok deti z ružomberských škôl.

Slávnostné chvíle umocnila prednesom umeleckého slova Alexandra Staňová. K nim prispela aj dychová hudba Supranka a príslušníci ružomberskej vonejskej posádky. Účastníci osláv položili vencee k pamätníku.

Ružomberský primátor Igor Čombor priblížil históriu oslobodzovania regiónu Liptova a mesta Ružomberok. Toto sa dočkalo slobody 5 apríla 1945. Stala sa tak po oslobodení mesta Liptovský Mikuláš (4. apríla), kde boje trvali vyše dvoch mesiacov. Sovietski vojaci spolu s príslušníkmi 1. Československého armádneho zboru nedokázali v krutých zimných podmienkach prelomiť silnú nemeckú obranu tesne pred mestom L. Mikuláš. Fašisti sa opevnili na najvyššom bode na mestom – na Háji-Nicovô.

Ružomberskí primátor pripomenul aj úlohu ružomberskej vojenskej nemocnice v druhej svetovej vojny, ako aj partizánskych oddielov operujúcich v okolitých horách. Na dolný Liptov dorazila 3. československá samostatná brigáda dopoludnia 5. apríla 1945. Spolu so sovietskými jednotkami postupovala 4. Československá brigáda. Nemeckú obranu prelomila približne napoludnie. Následne s Ružomberok sa dočkali slobody aj ďalšie obce na dolnom Liptove. Fašisti ustupovali smerom na Martin.

Spomienkové oslavy pri príležitosti 71. výročia oslobodenia Ružomberka pripravila tamojšia samospráva v spolupráci s miestnou organizáciou Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov.

Text a foto: Tibor Šuľa

Od admin