
Liptovský Mikuláš 2. apríla 2016 – Spomienkové oslavy pri príležitosti 71. výročia oslobodenie mesta Liptovský Mikuláš, ktoré pripadá na 4. apríla, uskutočnili sa 1. apríla.
Pietna spomienka uskutočnila sa 1. apríla pri Pomníku padlým vojakom Červenej armády. Zúčastnili sa jej priamy účastníci protifašistických bojov, členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) z Prešovského kraja a Liptova.
Primátor L. Mikuláša Ján Blcháč uviedol, že si pripomíname druhé najťažšie boje na Slovensku pod Dukle. Zdôraznil, že je rád, nesmieme zabúdať na tieto udalosti. Predseda SZP Pavol Sečkár, vzdal hold padlým vojakom československých a sovietských jednotiek.
Účastníci spomienkového podujatia položili vence k pamätníku Na Háji-Nicovô. V teréne sa zoznámili s priebehom bojov v tejto lokalite.
Československé a sovietske jednotky bojovali o mesto L. Mikuláš až 62 dní. Ťažšie boje boli len na Dukle. 4. apríla 1945 ráno o 6. 00 h bolo mesto definitívne oslobodené. V bojoch padlo 4 563 československých a sovietskych vojakov. Príslušníci 1. československého armádneho zboru v ZSSR sú pochovaní na výšine Háj, sovietski padlí vojaci boli prevezení do Žiliny a pochovaní na vŕšku Bôrik.
Háj_Nicovô je miestom posledného odpočinku 1386 vojakov – príslušníkov 1. československého armádneho zboru, ktorí padli v bojoch o Liptovský Mikuláš v r. 1945. Vojenský cintorín bol vybudovli v roku 1950 a je najväčším na území bývalého Československa. Celý pietny areál s pamätníkom sprístupnili v máji 1961. Navrhli ho architekti Ladislav Bauer a Aladár Búzik a monumentálnymi dielami dotvorili mikulášski sochári Alfonz Groma a Miroslav Ksandr.
Text a foto: Tibor Šuľa