pamätni_haj_nicovô
pamätni_haj_nicovô

Liptovský Mikuláš 23. februára – V súvislosti s rozsiahlymi výrubmi drevín v liptovskomikulášskej lokalite Háji mesto L. Mikuláš situáciu skontrolovalo. Štátny dozor, ktorý vykonali zamestnanci radnice na základe podnetu od obyvateľov 28. októbra 2015, nepochybil. Uvádza sa v tlačovej správe, ktorú nám zaslala hovorkyňa mesta L. Mikuláš Viktória Čapčíková. V jeho závere uvádzame aj vyhlásenie očianského združenia Tatry od jeho predsedu Rudolfa Padu.(Poznámka redakcie: Správy uvádzame v pôvodnom znení, bez krátenia.)

V tlačovej správe mesta L. Mikuláš sa uvádza: „Nezistili sme žiadne pochybenia či výrub nad rámec povolenia. V čase vykonania štátneho dozoru výrub nebol tak rozsiahly. V teréne sme postupovali podľa zákona, boli vyrúbané len stromy podľa rozhodnutia,“ konštatoval Róbert Smitka z mikulášskej radnice.

Zamestnanci radnice sa s kontrolórmi z inšpekcie životného prostredia vybrali do lokality, aby urobili kontrolu aj 5. decembra. Kvôli zlému počasiu (hmla) však kontrolu nemohli urobiť. Následne vykonali kontrolu 14. decembra 2015 zamestnanci Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Zistili výrub nad rámec povolenia. „Výrub nad rámec povolenia pravdepodobne vykonal vlastník pozemkov až po nami vykonanom štátnom dozore, teda medzi dvoma kontrolami po 28. októbri a pred 14. decembrom, pretože v čase konania prvej obhliadky nebol v rozsahu, ako uvádza Slovenská inšpekcia životného prostredia,“ upozornil Róbert Smitka.

O štátnom dozore, ktorý vykonali zamestnanci mestského úradu 28. októbra, rokovala aj komisia životného prostredia a zdravia pri mestskom zastupiteľstve. Žiadny z jej členov nevzniesol pripomienky k vykonanej kontrole a hlasovali za prijatie predloženej správy o štátnom dozore na Háji.

Háj je dôležitou prioritou našich záujmov v budúcnosti. Už v roku 2008 sme tam pripravili projekt lesoparku. Zriadime tím, ktorý na situáciu na Háji bude dohliadať a riešiť ju komplexne. Taktiež monitorujeme náhradné výsadby v meste za roky 2013 a 2014, spracovávame správu za rok 2015. Máme záujem pozvať majiteľa pozemkov, aby nám predostrel svoje zámery v území, o čom budeme, v prípade, ak sa stretnutie uskutoční, informovať aj verejnosť,“ uviedol primátor Ján Blcháč.

Vo veci v súčasnosti mesto ukončilo aktivitu, keďže v nej koná Slovenská inšpekcia životného prostredia a dve inštitúcie nemôžu konať súbežne. Povolenie na výrub bolo majiteľovi pozemkov vydané ešte za predošlého primátora v marci 2014.“

Viktória Čapčíková, hovorkyňa mesta L. Mikuláš

XX

Stanovisko Predsedu občianského združenia  Tatry Rudolfa Padu k tlačovej správe mesta L. Mikuláš:

Tlačová správa mesta Liptovský  Mikuláš zodpovedá duchu tohto mesta:  potvrdzuje dlhodobé ignorovanie názorov a postrehov občanov, nezávislých odborníkov, politických oponentov a reaguje skoro vždy až na to „čo sa stalo“, nikdy  nie na to „čo sa práve odohráva“.

Mesto pre všetkých, s chýbajúcim zoznamom  občanov, ktorých sa tento vyprázdnený slogan týka,  iba hasí a obkecáva tlačovými správami  a článkami), v názorovo uzavretom spravodaji Mikuláš, ktorý ale platia všetci občania tohto mesta,  jeden problém z oblasti životného prostredia za druhým.

Za všetky treba spomenúť platonický postoj mesta k možnej výstavbe plazmovej spaľovne pri Liptovskom  Hrádku, kauzy „heliport“ a „bioplynová stanica“, netransparentné využívanie príjmov z poplatku za psa, nekvalitnú starostlivosť o verejnú zeleň a zúfalé náhradné výsadby z hľadiska ich kvality a kvantity,  prevalcovanie oponentov mosta na ul. Belopotockého, pokus o nedôvodné zvýšenie poplatku za odpady …, za ktoré nikdy nikto nenesie zodpovednosť.

Každý občan mesta, ktorý má záujem o objektívnosť a vyvážené informovanie,  si môže urobiť obraz napr. tu:

https://stopspalovnipodtatrami.wordpress.com/

http://pado.blog.sme.sk/t/27621/liptovsky-mikulas

http://www.zalepsiliptov.sk/

Vrátim sa k obsahu tlačovej správy:

1)

Máme za to, že už rozhodnutie Mesta Liptovský Mikuláš  ŽPD-2014/00663-04/Chv z dňa 14.03.2014, ktorým bol vydaný súhlas na výrub 38 ks stromov  a 5,9 ha krovín, bolo vydané v rozpore s Územným plánom  mesta Liptovský Mikuláš, ktorý definuje predmetný priestor  ako „lesopark“.

Územný plán umožňuje obstarávateľovi stanoviť  v ňom záväzné regulatíva t. j.  obmedziť a zakázať činnosti, aj na súkromných parcelách, ak sú v rozpore s územnoplánovacou dokumentáciou a s cieľmi budúceho využitia územia.

Už v tejto fáze Mesto Liptovský Mikuláš nekonalo  v prospech občanov mesta a konalo dokonca v rozpore s deklaráciami využitia predmetného územia v Programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta:

http://www.mikulas.sk/sk/_zlozka.php?zlozka=59

Na rozpor  činnosti prebiehajúcich na kóte Háj – Nicovô  som niekoľkokrát upozornil , pri tvorbe nového PHSR mesta Liptovský Mikuláš na roky 2015 – 2022, aj Ing. arch. Pavla Bobáka, CSc.

2)

Liptovskomikulášska radnica sa odvoláva na štátny dozor vykonaný dňa 28.10.2015, pričom už v nasledujúcich dňoch bolo zrejme, že činnosti prebiehajúce na Háji sú v rozpore so zákonom.

  • Dňa 04.11.2016 Komisia životného prostredia a zdravia pri  MsZ Liptovský Mikuláš  vzala výsledky štátneho dozoru iba na vedomie (vzatie na vedomie neznamená súhlas), odmietla však riešiť výhrady RNDr. Jany Júdovej, PhD. a člena odbornej rady komisie  Ing. Mateja Šiculiaka prakticky nepustili ku slovu.  Je potrebné si uvedomiť pomer zastúpenia poslancov (Slafkovský, Neset, Géci) a občanov (Júdová, Žiaranová), pomer odborníkov na životné prostredie a „zdravotníkov“ … , v komisii.

http://www.mikulas.sk/filesII/komisie_zapisnice/k_zp_04112015.pdf

Občania by si taktiež mali prečítať „demokratický“ rokovací poriadok komisií – od termínov doručovania materiálov, cez možnosť opráv v zápisnici …:

http://www.mikulas.sk/filesII/mesto/rokovaci_poriadok_komisii_2015.pdf

Na tejto komisii sa výsledky „štátneho dozoru“ len čítali a trvalo 2 týždne, kým sa ocitli v rukách ľudí, ktorí o ne požiadali. Okrem toho, p. Smitka, pracovník MsÚ Liptovský Mikuláš, už vtedy akosi zabudol priznať, že on je tým štátnym dozorom t. j. orgán, ktorý vydal rozhodnutie o výrube kontroloval sám seba.

  • Už 06.11.2015 zaslala RNDr. Jana Júdová, PhD., členka komisie životného prostredia a zdravia pri MsZ Liptovský Mikuáš, e-mail všetkým členom komisie a poradného orgánu komisie, ktorého obsahom bola aj veta:

„… prosim o zaslanie spravy o zaveroch statneho dozoru ohladne vyrubu na haji Nicovo, kedze buducnost ukaze ucel vyrubu a jeho dosledky, este sa k tymto zaverom bude treba urcite vratit …„

  • Dňa 10.11.2015 bol zverejnený blog, ktorý dokumentoval rozsah výrubu a zo zhromaždenej drevnej hmoty, jej hrúbkových tried, bolo zrejme, že situácia už dávno prekročila rámec zákona:

http://pado.blog.sme.sk/c/390337/farizeji-pod-hajom.html

  • Dňa 21.11.2015 bol odoslaný ďalší apelujúci e-mail z pera RNDr. Jany Júdovej, PhD:

„… odporucam vsetkym aktivitu na vikend – obut si vysoke cizmy, dat si vysoke davky magnezia a ist sa prejst na Haj, do potencialneho dlhodobo planovaneho Lesoparku, …….. je to stale horsie, stale sa rube „hlava nehlava“, a ak je toto v sulade so zakonom, no comment…… Statny dozor? skoda, ze som sa uz na minulej komisii nedozvedela kto bol ten statny dozor, pan inzinier Smitka, preco ste nam to nepovedal, ze ste to bol len Vy sam? mala by som este par otazok:) ci prave preto?:) a nenechala by som sa zahriaknut panom MUDr. Slafkovskym, ktory tak obhajoval neomylnost statneho dozoru, a poukazoval na obraz, ako tu vsade boli pasienky, uplne kratkozrake…. atd………. statny dozor nie je len jeden clovek, este k tomu zamestnanec uradu, ktory vydal suhlas na vyruby atd., a teda kontroluje sam seba:), a teda navrhujem opatovny statny dozor, v zlozeni naozaj prisluchajucom  oznaceniu statny dozor, a realisticky pohlad na vec, napr. na podla mna 150 vyrubanych stromov mimo povolenie, na zdevastovany podny kryt, na hroziacu eroziu, na rozsirujucu sa plochu bez realn j sance o revitalizaciu travneho porastu a nahradnu vysadbu, ktor nebude mat kde vyrast, a pod. /uvadzany dovod vyrubu pasenie oviec:):):) kto tomu este veri? Neviem ci Lesopark este zostal v PHSR, ale ak ano, je to zbytocny riadok v dokumente… ked prestane prsat, a ludia pojdu znovu na Haj, asi mnohi budu plakat, doslova, a ja sa  asi uz ani nepriznam k tomu, ze som clenkou Komisie ZP, lebo aj ked nemam ziadne kompetencie, asi som mala bivakovat na Haji  a zabranit tazbe….aj ked udajne je v sulade so zakonom, mozno jednym, ale zakonov je viac, a co tak Ustava SR?……. tie stromy tam uz nikto nevrati……..“

 

  • Poslankyňa Mgr. Anna Dvorščáková, ktorá sa k situácii ako jediná postavila  zodpovedne a snažila sa vo veci aspoň niečo urobiť, uviedla:

„…  môžem len potvrdiť, že som p. Nesetovi niekoľkokrát volala kvôli výrubu, následne mi dal vedieť, že to riešia a že štátny dozor situáciu odobril, že je všetko v poriadku …“  

Potvrdzuje tým fakt, že napriek apelom „zo všetkých strán“, sa situácia po 28.10.2015 stala pre mesto Liptovský Mikuláš uzavretou kapitolou, pre Komisiu  životného prostredia a zdravia pri MsZ Liptovský Mikuláš sa takouto stala po zasadnutí komisie dňa 04.11.2015 a tzv. vzatí výsledkov štátneho dozoru „na vedomie“.

  • Dňa 02.12.2015 bol zverejnený ďalší  blog k téme, aj s fotografickou dokumentáciou:

http://pado.blog.sme.sk/c/391952/haj-je-v-haji.html

3)

Nie je pravda, že zamestnanci radnice iniciovali ďalšiu kontrolu lokality, nakoľko všetky následné udalostí  nevyplývali z plnenia si povinnosti pracovníkmi verejnej správy a ich iniciatívy, ale boli vyvolané podnetom OZ TATRY  k SIŽP – IOP Žilina, a to podaním z dňa 13.11.2015 t. j. v čase v ktorom mesto sladko spinkalo v tieni prebiehajúceho trestného  činu a následnými  doplneniami predmetného podania datovanými 27.11.2015 a 12.12.2015.

Je zarážajúce, že pracovníci verejnej správy, ktorí by mali mať dokonalý prehľad o činnostiach prebiehajúcich v k. ú. mesta Liptovský Mikuláš, nemajú predstavu o dianí v okolí pietneho miesta situovaného 2 km nad samotným mestom.

Apropo, argument o neprebiehajúcom štátnom dozore z dôvodu zlého počasia  sa hodí skôr do prostredia materskej škôlky nie do komunikácie medzi dospelými ľuďmi.

4)

Primátor mesta Liptovský Mikuláš chce, podľa tlačovej správy, diskutovať z majiteľmi územia o jeho budúcom využití?

Máme za to, že diskusia bola už dávno uzatvorená vyjadrením podnikateľa  z dňa 06.11.2015 pre My Liptovské noviny:

http://liptov.sme.sk/c/8055192/vyrub-stromov-na-haji-majitel-pozemkov-nechce-komentovat.html

„V územnom pláne mesta sa s oblasťou Hája počíta ako územím na rozvoj športových a rekreačných aktivít. O tom, že by tam mali byť cyklotrasy, bežecké trate alebo miesto prechádzok voľne prístupné pre verejnosť majiteľ nechcel ani počuť.“

Radnica, ktorá v tom istom čase pripravovala teoretický  PHSR mesta Liptovský Mikuláš na roky 2015 – 2022, na tieto vyjadrenia vôbec nereagovala.

 

Nakoľko OZ TATRY ako aj ktorýkoľvek občan si môže cez verejne prístupné zdroje overiť  podnikateľské záujmy majiteľa pozemkov z Kysúc, je zrejmé, že nejde o „malého hráča“, bez patričných politických kontaktov.

 

 

OZ TATRY má za to, že dianie v meste Liptovský Mikuláš už dlhodobo pripomína potápajúcu sa loď na  rozbúrenom  mori. Kapitán netuší čo ma robiť a  polovica posádky splašene pobehuje po palube a namiesto záchrany plavidla sa vzájomne obviňuje a vyhovára. “

Mgr. Rudolf Pado

občianske združenie TATRY

red

Od admin