
Liptovský Mikuláš 9. februára – Merač na meranie množstva dodávanej vody je súčasťou, resp. podmienkou, každej vodovodnej prípojky k verejnému vodovodu. Liptovská vodárenská spoločnosť (LVS), a. s., Liptovský Mikuláš prevádzkuje vyše päťsto kilometrov dlhú vodovodnú sieť, na ktorú je napojených takmer 14-tisíc vodovodných prípojok a teda aj rovnaký počet vodomerov.
Ako sa starať o vodomery, aby v poriadku fungovali aj cez zimu?
Zima je približne v polovici a možno už niektorí odberatelia vody z LVS mali problém so zamrznutým vodomerom. Ako treba postupovať, aby k takým situáciám nedochádzalo.
„Vodomery musia spĺňať kritériá podľa zákona a tiež musia byť podľa normy aj osadené. Vodomer sa umiestňuje do vodomernej šachty. Majitelia nehnuteľností by si mali v prvom rade vybudovať vodomernú šachtu v súlade s normou, pričom treba zohľadniť aj požiadavky pre“ liptovský región,“ informoval Ing. Pavol Danek, vedúci hospodárskeho strediska vodovodov LVS.
Pripomenul, že najdôležitejšia je hĺbka šachty. „Vodomer sa má v našich klimatických podmienkach nachádzať minimálne 1,5 metra pod terénom. Takú hĺbku je potrebné dodržať preto, lebo v Liptove potiaľ pôda zamŕza.“ Šachta musí byť podľa slov P. Daneka vodotesná, aby sa do nej nedostala podzemná ani povrchová voda. Odberatelia by si mali uvedomiť, že vodomer je zariadenie, v ktorom je nepretržite voda.
„Aj keď je vodomerná šachta vybudovaná v zmysle normy a dostatočnej hĺbke, môže dôjsť k zamrznutiu vodomeru, keď majiteľ nevenuje dostatočnú pozornosť starostlivosti o šachtu. Preto by si mali ľudia nielen pred prvými mrazmi skontrolovať v akom stave majú vodomernú šachtu, či je na nej zakrytý poklop, či je suchá a podobne,“ pripomenul Pavol Danek.
Najväčšiu chybu robia odberatelia, ktorí neobývajú domy celoročne a na zimu odstavia dom od vody.
„Vtedy ostane voda vo vodomere bez pohybu a ľahšie dochádza k jeho zamrznutiu. V takom prípade odporúčam v šachte odborne zaizolovať tepelnou izoláciou či už poklop alebo samotné potrubie a vodomer. Najlepšou prevenciou je však mať vodomernú šachtu vybudovanú v súlade s platnými normami,“ uzavrel P. Danek.
Zamestnancom LVS je každý odberateľ povinný v súlade so zákonom 442/2002 umožniť prístup k vodomeru. Ak nie je v čase odpočtu prítomný, je potrebné vyplniť formulár o stave vodomeru a poslať ho do vodární. Ak informáciu o stave vodomeru vodárne nedostanú do piatich dní od doručenia odpočtového lístka, LVS stanoví a vyfakturuje spotrebu vody priemerom podľa platných predpisov.
Mgr. Eva Petranová, referentka pre vnútornú a externú komunikáciu
Liptovská vodárenská spoločnosť, a. s.
red