Mapovať čierne skládky v regióne Liptova pomáha ochranárom aj verejnosť. Dokonca sa zapája aj do likvidovania odpadov pri tokoch riek a potokov, pri vodnej priehrade Liptovská Mara. Každoročne sa to opakuje a nevieme, že kedy skončí tento kolobeh.
Najväčšia nelegálna skládka komunálneho odpadu je v Pribyline v rómskej osade. Táto trápi aj ochranárskeho aktivistu Rudolfa Padu, ktorý poukazuje na tento problém už dlhodobejšie. Samozrejme, že do jeho riešenia zapojil aj štátnu správu a samosprávu v Pribiline.
V týchto dňoch som zaregistroval viacero diskusii, kde zaznelo zaznieva, že problémy s čiernymi skládkami v rómskych osadách má niekto riešiť. Ja poznám aj uvedenú osadu. Nemali by sme zovšeobecňovať, že nech to urobí niekto za nás. Samozrejme, že aj v Pribyline je tomu tak. Naozaj odvolávať sa na stav, že tam žijú deti, tehotné ženy, nie je podľa mňa správne. Poznám veľa Rómov, ale aj Cigánov (títo sa vôbec nehnevajú zato, že ich tak volajú, dokonca sa mi sa tak volajú), ktorí svedomito pracovali a pracujú. Kúpili alebo postavili si domy. Oni nemajú problém s čiernymi skládkami. Skôr majú iný problém, že ľudia, ktorí nepracujú, nepracovali majú vyššie príjmy, ako oni majú teraz dôchodok. Späť k meritu vec. Problematika s odpadmi v osadách je zlá. Najhoršie na tom je, že osadníci tvrdia, že to nie je ich odpad. Nikto z nich si nechce priznať, že to oni urobili. Tu je ten problém. Jedine ak si to priznajú, tak potom začnú s tým niečo robiť. Nemôžu očakávať, že niekto to za nich urobí. Toto považujem za diskrimináciu všetkých ľudí čo svedomito pracujú a čisto žijú. Naozaj je diskriminačné, keď jeden zo svojich príjmov platí všetky dane a druhí nie. Poznám aj takéto rodiny, ak potrebujú pomôcť tak im pomôžeme. Ja si myslím, že aj v Pribyline by starosta pristavil kontajner, keby tamojší osadníci do neho začali nakladať odpad zo skládky. Prečo by to mali robiť ľudia na aktivačných prácach. Asi pre nich v obi je dosť práce. Opäť chybná filozofia – nech to niekto urobí. Nech to urobia osadníci. Dokonca aj v Pribyline som videl, že tam žijú aj nerómovia. Poukazujeme, že v akých podmienkach žijú deti v osadách. Ak by v takýchto podmienkach žilo dieťa nerómov, tak je dávno v detskom domove. Taká je prax sociálnych pracovníkov. Teraz kritika na prestaviteľov verejnej a štátnej správy. Je nutné nastaviť tak čerpanie enviromentálno fondu, aby sa pomohlo k likvidácii odpadov a to aj prostredníctvom separácie. Ja by som si vedel predsaviť, žeby z uvedeného fondu bol hradený výkup plastov v oblastiach, kde sa hromadia na skládkach. Samozrejme, žeby situáciu vyriešil aj problém zálohovania plastový. ch fliaš. Už aj na Slovensku bol pokus i ich zálohovať. Teraz bude druhý pokus a to od roku 2022. V obciach, kde je veľký problém s vytváraním čiernych skládok, by mohli vykupovať sklo, TETRAPAKY a podobne. Podľa mňa by to bolo efektívnejšie ako likvidovať čierne skládky, prípadne riešiť epidémie infekčných chorôb. Navyše by ma zaujímalo, že či osadníci v Pribyline platia za odvoz komunálneho odpadu, tak ako ostatní obyvatelia dedine? Problém s odpadmi, čiernými skládkami je hádam vo všetkých osadách na Slovensku.
Tibor Šuľa