Liptovský Mikuláš 8. mája 2020 – Nech nám Deň víťazstva nad fašizmom prináša trvalé poučenie sa z minulosti a pripomína nám večnú úctu k slobode,“ pripomenul liptovskomikulášsky primátor Ján Blcháč na kóte 746 vojenského cintorína na Háji Nicovô v Liptovskom Mikuláši.
Deň víťazstva nad fašizmom si dnes predstavitelia mesta L. Mikuláš uctili spoločne s rektorom Akadémie ozbrojených síl Jozefom Putterom a so zástupcami Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Na Háji dôstojne uložili vence a pietny akt pokračoval pri pamätníku Červenej armády v centre mesta.
Po mestskej spomienke na ukončenie 2. svetovej vojny zavítali na pôdu L. Mikuláša mesta aj najvyšší predstavitelia štátu. Liptovský Mikuláš sa mal stať dejiskom celoslovenských osláv 75. výročia Dňa víťazstva nad fašizmom, pre mimoriadne opatreniav súvislosti s COVID-19 sa však celoštátne oslavy neuskutočnili. Napriek tomu na Háj Nicovô prišli položiť veniec prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady SR Boris Kollár ,aj predseda vlády SR Igor Matovič s podpredsedami a ďalšími členmi vlády. Primátor Ján Blcháč tak na vojenskom cintoríne vítal 28 vrcholových predstaviteľov Slovenskej republiky.
Uctenie obetí vojny
„Prišla som si sem dnes uctiť pamiatku všetkých tých, ktorí obetovali svoje životy za našu slobodu a prejaviť vďaku. Jednak našim predkom, dedom a pradedom, ale aj všetkým hrdinom spojeneckých vojsk. Vieme, že tu zahynulo mnoho vojakov z Ruska, z Veľkej Británie, z Francúzska a Spojených štátov amerických. Všetkým im patrí veľká vďaka a naša úcta,“ povedala po pietnom akte hlava štátu. Pripomenula, že tento deň je zároveň oslavou slobody a demokracie.
Premiér Igor Matovič poukázal na to, že pred druhou svetovou vojnou sa svet zmietal v ekonomickej kríze. „Zrazu prišiel politik, populista, ktorý našiel vinníka. Ukazoval prstom na skupiny obyvateľov, ktorých obvinil z toho, že oni sú tou príčinou,“ komentoval Matovič s tým, že išlo o židov, hendikepovaných, ľudí s iným vierovyznaním či politickým presvedčením. „Toto miesto je symbolickým miestom, ktoré pripomína, že sme dokázali zvíťaziť nad takouto neľudskosťou. Dokázali sme zvíťaziť preto, lebo sme spojili sily,“ povedal predseda vlády s tým, že každý národ, ktorý zabudne na svoju minulosť, je odkázaný prežiť ju znova.
Predseda parlamentu Boris Kollár zasa poukázal na to, že aj vďaka Slovenskému národnému povstaniu sa štát po vojne ocitol na strane víťazov. „Rozhodne musíme aj takýmito gestami a symbolmi edukovať našich mladých ľudí, našu mládež, naše deti. Nesmieme kriviť históriu. Musíme si ju pamätať. Musí nám byť všetkým jasné, že Slovensko oslobodzovala Červená armáda. Samozrejme, boli tam Ukrajinci, Rumuni, Bielorusi,“ doplnil Kollár s tým, že ani na nich nemožno zabudnúť. Zdôraznil, že národ, ktorý si nepamätá minulosť, nemôže mať budúcnosť.
Spracované podľa informácií: TASR, mesta Liptovský Mikuláš a red