Liptovský Mikuláš 17. októbra 2018 – Folklórny súbor Váh v spolupráci s Liptovským kultúrnym strediskom v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pracuje už niekoľko mesiacov na projekte digitalizácie dievčenských a ženských krojov z obce Liptovské Sliače.
Výstava fotografií, ktorá prezentuje verejnosti časť zdigitalizovaného materiálu, je sprístupnená verejnosti od 11. do 24. októbra 2018 v priestoroch Domu Matice slovenskej v Liptovskom Mikuláši.
Obec Liptovské Sliače je obcou s bohatou folklórnou tradíciou, ktorá žije aj v 21. storočí.
Tradičný odev v obci Liptovské Sliače má veľa rôznych variantov, ktoré do súčasnosti majú v pamäti len najstaršie obyvateľky obce.
Fotografie sú vhodné pre odbornú verejnosť – varianty odevov na rôzne príležitosti, detaily úpravy hlavy, detaily výšivky, zdobenia, doplnkov.
Pre širokú verejnosť sme pripravili výstavu z fotografií v tradičnom prostredí spracované starou fotografickou technikou – kyanotypiou, čím sme vytvorili priestor aj pre prednášku o tomto zabudnutom spôsobe spracovania fotografií a tvorivú dielňu pre záujemcov o zoznámenie sa s ňou. Ttvorivá dielňa kyanotypie sa konala 4. októbra 2018 v Ružomberku v Škole úžitkového výtvarníctva.
Zapojenie mladej fotografky Simony Lomnickej, ktorá sa venuje technike kyanotopie, sme poskytli súčasnej generácii okom ich rovesníčky pohľad na tradičný odev. Projektom sme prepojili generácie a staré a nové technológie a to všetko s jedným spoločným cieľom – zobraziť, zdigitalizovať a zachovať krásu sliačanských ženských krojov do budúcnosti. Do nápadu sú zapojení domáci Sliačania, odborníci z radov etnológie a odborníci z oblasti tradičnej kultúry pôsobiaci v regióne Liptov.
Autorky projektu:
Jana Veselovská – etnologička
Michaela Košová – metodička pre folklór Liptovského kultúrneho strediska
Simona Lomnická – fotografka