Vlkolínec 2. septembra 2018 – Spomienkové oslavy pri príležitosti 74. výročia Slovenského národného povstania uskutočnili sa 1. septembra na pamätných miestach vo Vlkolínci pri Ružomberku.

 
Ružomberský primátor Igor Čombor v príhovore zdôraznil, že mesto Ružomberok sa do povstania zapojilo ako prvé na Slovensku. Tamojšej vojenskej nemocnici sa podarilo presunúť do Korytnice časť vybavenia a personálu, kde vytvorili vojenskú nemocnicu. Ďalšiu zriadili v Tisovci. Okrem toho vybudovali ešte šesť vojenských poľných zdravotných stredísk.

Predseda občianskeho združenia Vlkolínec Jozef Bašáry  podotkol, že nemecké vojská obsadili 6. septembra 1944 Ružomberok. Ustupujúce povstalecké jednotky sa zachytili v Revúckej doline na línii vrch Ostrô – Biely Potok s ľavým krídlom opierajúcim sa o priestor Vlkolínca. Ich rozhodujúcou úlohou bolo brániť prístup k Banskej Bystrici.“

Už 10. septembra 1944 bol Vlkolínec evakuovaný, zostali iba starci, nevládni a tí, ktorí sa o nich starali. Veľký otras vo Vlkolínci nastal 22. októbra 1944, keď zaútočili jednotky brigády Dirlewanger (jednotka Waffen SS bola zložená najmä z trestancov, ktorí si nasadením na fronte vyslúžili odpustenie trestu; jej veliteľom bol Oberführer Oskar Dirlewanger)

Podľa dobových prameňov Nemci zavraždili pre peniaze jedného obyvateľa, zastrelili nevládnu ženu a zavraždili aj ďalších päť osôb bez ohľadu na vek. Keď sa evakuovaní Vlkolínčania vrátili domov, našli veľkú časť obce vypálenú. Celkom vyhorelo 42 domov, z toho 22 naraz z 22.- 23.10.1944. Ni­ektoré domy boli opravené alebo nanovo postavené, ale ani ich počet, ani počet obyvateľov už nikdy nedosiahol predvojnového stavu.

Súčasťou spomienkovej slávnosti v Vlkolínci bol hudobno-slovný program, ktorý pripravil Vladimír Struhár. Účinkovali v ňom ľudová hudba Lúčanskí hudci z Lúčok a recitátor Peter Babala.

(red)

Od admin