Vlkolínec 2. septembra 2018 – Spomienkové oslavy pri príležitosti 74. výročia Slovenského národného povstania uskutočnili sa 1. septembra na pamätných miestach vo Vlkolínci pri Ružomberku.
Predseda občianskeho združenia Vlkolínec Jozef Bašáry podotkol, že nemecké vojská obsadili 6. septembra 1944 Ružomberok. Ustupujúce povstalecké jednotky sa zachytili v Revúckej doline na línii vrch Ostrô – Biely Potok s ľavým krídlom opierajúcim sa o priestor Vlkolínca. Ich rozhodujúcou úlohou bolo brániť prístup k Banskej Bystrici.“
Už 10. septembra 1944 bol Vlkolínec evakuovaný, zostali iba starci, nevládni a tí, ktorí sa o nich starali. Veľký otras vo Vlkolínci nastal 22. októbra 1944, keď zaútočili jednotky brigády Dirlewanger (jednotka Waffen SS bola zložená najmä z trestancov, ktorí si nasadením na fronte vyslúžili odpustenie trestu; jej veliteľom bol Oberführer Oskar Dirlewanger)
Podľa dobových prameňov Nemci zavraždili pre peniaze jedného obyvateľa, zastrelili nevládnu ženu a zavraždili aj ďalších päť osôb bez ohľadu na vek. Keď sa evakuovaní Vlkolínčania vrátili domov, našli veľkú časť obce vypálenú. Celkom vyhorelo 42 domov, z toho 22 naraz z 22.- 23.10.1944. Niektoré domy boli opravené alebo nanovo postavené, ale ani ich počet, ani počet obyvateľov už nikdy nedosiahol predvojnového stavu.
Súčasťou spomienkovej slávnosti v Vlkolínci bol hudobno-slovný program, ktorý pripravil Vladimír Struhár. Účinkovali v ňom ľudová hudba Lúčanskí hudci z Lúčok a recitátor Peter Babala.
(red)