vrchnaky_plastove _zber
vrchnaky_plastove
_zber

Zber plastových vrchnákov rozširujú rôzne občianske združenia a jednotlivci, aby pomohli pri liečbe chorých detí, pri chode útulkov pre zvieratá a podobne. Naozaj sa takýmto spôsobom dajú vyzbierať veľké sumy? Na tieto aktivity sme sa pozreli z rôznych uhlov pohľadu.

1. Organizátori zberu oslovujú napríklad školy, škôly, aby získali čo najskôr čo najväčšie množstvo vrchnákov. Veľkú časť detí a rodín bude motivovať nielen finančný výťažok za vrchnáky, ale tiež možnosť vzájomné spolupráce alebo súťaženie. Zároveň táto činnosť má pre deti pod vedením rodičov a pedagógov výchovný efekt.

Pravda je ale nelichotivá. V triedach sa nedarí vyzbierať niekoľko kilogramov vrchnákov za mesiac, ba ani za rok. Prečo? Vrchnáčiky sú veľmi ľahké a potrebné je ich veľké množstvo. Tomuto so budeme ešte venovať.

2. Náklady na zber môžu byť vyššie ako cena druhotnej suroviny. Totiž raz začas je potrebné zozbierať vrchnáčiky a zaniesť ich do výkupne. Ak máme zberné nádoby vo viacerých školách, alebo v úradoch a podobne, tak tam musíme zájsť. Samozrejme, ešte predtým si dohodneme čas, kedy odnesieme nazbierané druhotné suroviny. Doprava niečo stojí.

3. Finančný výnos zo zberu.

Prepočty, ktoré je potrebné mať na zreteli:

– 1 vrchnak = 2,5 g – 1 kg vrchnakov = 400 ks
– za 50 kg vrchnákov po 22 centov za kg = 11 euro
– 50 kg vrchnákov = 20 tisic PET flias. Ak 1 človek denne vypije 1 PET fľasu,
za cely rok 50 ľudi nazbiera vrchnakov za 11 euro.

Pri finančnom zhodnotení zberu plastových vrchnákov sme nebrali do úvahu náklad na ich dopravu do zberne, na propagáciu a celkovú organizáciu akcie.

4. Ekologická a humánna výchova

Zber plastových vrchnáčikov má ekologický a humánny význam. Učíme deti, aby triedili odpad a nezaťažovali životné prostredie. Okrem toho ich počínanie môže pomôcť v liečení ich chorého rovesníka, na podporu charitatívnych projektov a podobne. Je pravda, že organizátori zbierky vrchnákov sa chytajú rôznych príležitostí, ako získať na svoje verejnoprospešné projekty.

 

Texta

5. Manipulovanie detskou dušou

Deti sú pri zbere vrchnáčkov manipulované. Nemenovaný výrobca nealkoholických nápojov pripravil súťaž v zbere vchnákov. Záujemcom dal škôl aj vrecia na plasty a pre najlepšie triedy pripravil finančné odmeny. Malo to jeden háčik. Nešlo tu o žiadnu charitu, ale o marketingový ťah. Firma takto veľmi šikovne propagovala svoje výrobky. Deti ich kupovali, lebo vrchnáčiky mohli venovať na charitu. Dobrý nápad. Ale pre koho?

Určite by bolo prospešné, keby sme naučili deti, že výhodnejšie je piť vodu z vodovodu. Aspoň raz mesačne si nekúpiť nápoj v PET fľaši a ušetrené peniaze dať na dobrú vec – napríklad do zbierky na zaplatenie pobytu v liečebni postihnutého dieťatka. Takto budeme aj šetriť životné prostredie a nebudeme ho zaťažovať plastovými obalmi z rôznych nápojov, ktoré môžu svojim zložením aj škodiť detskému zdraviu.

Text a foto: Tibor Šuľa

 

Od admin