
Ružomberok 13. mája 2018 – Výstava maturitných prác končiacich študentov Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku je sprístupnená v tamojšej synagóge. Vernisáže, ktorá sa uskutočnila 10. mája, zúčastnila sa aj riaditeľka odboru školstva a športu Žilinského samosprávneho kraja Erika Rovňanová. Výstavu, ktorej súčasťou bola aj módna prehliadka, slávnostne otvorila riaditeľka školy Danica Školníková. Výstava potrvá do 27. mája.Fotogaléria:
„Našou prioritou je, aby boli naši absolventi flexibilnými mladými ľuďmi, ktorí dokážu bez problémov, promptne reagovať na požiadavky súčasnosti.. Počas štúdia si rozširujú poznatky z dejín umenia, technológie i jazykové schopnosti atď. Výsledné práce vznikali pod odborným vedením pedagógov, vyučujúcich hlavné profilové predmety jednotlivých odborov a na záver ich študenti obhajovali pred maturitnou komisiou,“ konštatovala kurátorka výstavy Mária Martinková.
Zoznam výstavujúcich autorov:
V odbore PROPAGAČNÁ GRAFIKA si Klaudia Kasanová zvolila tému Plagát a vytvorila sériu plagátov v ktorých sa zamerala na problematiku porušovania ženských práv v dnešnej dobe a pridala štatistiky z jednotlivých oblastí.
Natália Rudincová sa zaoberala témou Grafika v našej kultúre, využila veľkorozmernú propagačnú tabuľu z plexiskla, ktorú vyšívala krížikovým vzorom, čerpala z ľudového umenia, kombinovala 4 vzory, ktoré situovala do pásov, pričom použila 4 farebné valéry.
Bronislava Rošková si zvolila tému Krásna kniha Bibliofília, vytvorila autorskú knihu, Diár, kde kreatívne dotvorila jednotlivé mesiace a tiež kolekciu 5 skicárov, pri ktorých tvorbe sa inšpirovala najmä prírodou.
Rovnakú tému spracúvala Barbora Šidlová, vytvorila autorskú knihu avšak typu acordeon book s vlastným vymysleným príbehom, ktorý sama ilustrovala.
Bronislava Bočkayová riešila vizuálny štýl firmy. Vytvorila moderné logo na už existujúcu firmu, ktorá poskytuje odťahové služby, venuje sa zemným a výkopovým prácam a ťažbe dreva.
V odbore REKLAMNÁ TVORBA sa Barbora Tesáková tiež zaoberala témou Corporate Identity, vytvorila logo pre živnostníka, elektrikára na základe symbolov, ktoré sa s touto profesiou spájajú.
Andrea Gajdošová riešila Obal, vytvorila sériu obalov na belgickú čokoládu, inšpiráciou bola čipka z mesta Bruggy, rodiska zakladateľa firmy.
V odbore ÚŽITKOVÁ MAĽBA sa Lucia Janechová zaoberala témou Lenivosti. Vyjadrila ju prostredníctvom ležiacej figúry, avšak pohodlnosť sa vytráca s pribúdajúcimi vecami. Vytvorila i sériu plagátov nabádajúcich, povzbudzujúcich prekonať lenivosť.
Martina Bellová vytvorila Portrét z prostredia afrických kmeňov, s dôrazom na spojitosti s našimi a ich zvykmi. Využila pri tom techniku olejomaľby a štukolustra.
Aneta Naďová sa sústredila na asambláž vrámci témy Viacrozmernosť človeka, kde vyjadrila prepojenosť medzi vnútorným svetom človeka a vonkajším, ktorý ho obklopuje, aj s predmetmi, ktoré sú súčasťou jeho každodenného života.
Simona Mrázová vytvorila olejomaľbu na tému Provokatívne myslenie, kde si kladie kľúčovú otázku o existencii Boha a premýšľala o rôznych formách náboženstva.
Mária Rebeka Benčeková vytvorila Komiks v podobe kalendára. Príbeh čerpá zo zážitkov z vlastnej rodiny, pričom vytvorila štúdie a dotvorila ich v počítači.
Adela Smolková vytvorila autorskú knihu v kruhovom formáte, pričom využila i rôzne druhy textilu s výšivkami a zdôraznila tu portréty členov svojej rodiny.
V odbore TVORBA HRAČIEK A DEKORATÍVNYCH PREDMETOV sa Mária Dudášiková zaoberala témou Interiérový doplnok inšpirovaným tradičným remeslom, konkrétne originálnymi stoličkami a ležadlami, ktoré nadobudli moderný minimalistický výraz.
Rovnakú tému spracúvala Soňa Školníková pod názvom Opak. Cieľom bol čistý a jednoduchý dizajn, vytvorila kolekciu svietidiel inšpirovaných tradičnými remeselnými postupmi ako drásanie, opaľovanie, vypilovanie atď.
Timotej Kramár vytvoril multifunkčný mobiliár pod názvom Block 6, téma je kocka v kocke, ide o konferenčný stolík, ktorý sa dá využiť ako stôl, taburet, úložný priestor, polička, miska, dokonca i fotorámik.
Dominika Janovcová riešila stavebnicu, vytvorila detské kocky z javorového dreva s filmovými motívmi Star Wars.
Adam Šefranko vytvoril Multifunkčnú spoločenskú hru, pričom využil redizajn skateboardu od firmy Tech – deck, hra je vytvorená z drevených a laminátových komponentov, spojivom sú magnety, a je určená pre deti od 9 rokov.
Laura Kurnotová riešila tému Skladačka, vytvorila detský stolík, jeho vrchnú časť vyriešila hravou formou z vyrezaných dielov v tvare zvieratiek, navzájom zapadajúcich do seba.
V odbore ODEVNÝ DIZAJN spracovali študentky v odevoch rozmanité témy: Kristína Stančíková vytvorila odev na tému Krása podmorská a ako samotný názov prezrádza nechala sa inšpirovať podmorským svetom a tak vznikol flaušový kabát, zvrchník založený na kontrastoch. Rovnakou témou sa zaoberala Jana Šlapáková, vychádzala pri tvorbe z konkrétnych živočíchov – plozkozubca modroplutvého a lastúry. Zámerom bol jemný splývavý odev, pripomínajúci vlny na morskej hladine, pričom použila šifón a aplikácie.
Patrícia Jesenská zas v rámci témy UNI – forma našla inšpiráciu pre dámske šaty v samurajskom brnení, pričom aplikovala flauš, tvarovaciu hmotu, ktorú spreyovala a šnúrkami imitovala výšivku na rukávoch.
Monika Gaálová sa nechala inšpirovať OP ART om, hrou geometrických tvarou a charakteristickou čierno – bielou farebnosťou. Vytvorila 2 originálne odevy, tričko so stojáčikom a košeľu s kapucňou a aplikáciou.
Luciu Gondovú zas inšpirovala sféra Subkultúry, konkrétne punk a graffiti. Aplikovala konkrétny graffiti motív a vytvorila z neho autorský dezén. Tieto témy navzájom prepojila prostredníctvom použitých materiálov a motívov.
Vanesa Florková vychádzala vo svojom odeve v rámci témy Spiritual zo sakrálneho umenia, konkrétne z nástenných a vitrážových malieb katedrálnych stavieb s ich typickou farebnosťou a motívom kríža.
Miriam Harichová sa nechala inšpirovať Minimal artom, konkrétne minimalistickou kresbou ľudskej tváre, čo pretransformovala do odevu a mohla tak vyjadriť tému medziľudských vzťahov i príťažlivosti pohlaví.
V odbore FOTOGRAFICKÝ DIZAJN vytvorila Dagmar Valková kolekciu fotografií na tému Ecce homo, inšpirovala sa rovnomennou básňou od Emila Boleslava Lukáča Úryvky z básne umiestnila na chrbty ľudí rôznych vekových kategórií a dotvorila i video.
Tomáš Dunaj vytvoril taktiež fotografie i video avšak na tému Krajina, na základe malieb jeho sestry Lucie Dunajovej. Zámerom bolo emotívne video, ktoré by pozitívne pôsobilo na diváka.
Michaela Herichová sa zaoberala módnou fotografiou, inšpirovala sa súčasným módnym priemyslom a trendmi. Kolekciu fotografií vytvárala v interiéri i exteriéri, prevažne v prostredí Liptova.
Dominika Zacharová riešila tému pod názvom Ideál, ktorú poňala ako kritiku dnešnej spoločnosti, zaoberala sa obrazom ideálu dokonalého človeka v dnešnej dobe. Práca pozostáva z fotografií reálneho dievčaťa a jej zidealizovaného obrazu.
A na záver odbor PROPAGAČNÉ VÝTVARNÍCTVO:
Jozef Žúbor riešil Návrh reklamného priestorového objektu do komunikačného priestoru, vytvoril objekt na propagáciu Ozbrojených sil SR a udalosť Tankové dní Laugarício.
Katarína Verešová spracúvala objekt na tému Vlákno, vytvorila originálne kreslo, inšpirované flórou, vystlaté 232 vlastnoručne zhotovenými brmbolcami, ktoré tvorila 58 hodín.
Daniel Blanárik si zvolil za maturitnú tému Prezent na propagáciu tetovania a tetovacieho štúdia, zhotovil odev, perá, odznaky, inšpiroval sa značkou Dona Eda Hardyho.
Viktória Sochorová sa zaoberala enviromentálno ideou, vytvorila objekt chvost veľryby z plastových fliaš, chcela tak upozorniť na znečisťovanie životného prostredia plastmi a ohrozovanie živočíchov v moriach a oceánoch.
Výstava je pre verejnosť sprístupnená v tieto dni:
Streda 16.05.2018 od 14:00 do 17:00 hod.
Streda 23.05.2018 od 14:00 do 17:00 hod.
Piatok 25.05.2018 od 14:00 do 17:00 hod.
Vstupné: na vernisáž vstup zdarma, ďalšie dni: 0,50€
(red)