Ružomberok 10. decembra 2017 – V okolí železničnej stanice Ružomberok – Rybárpole a v jej priestoroch sa neraz nachádza veľké množstvo odpadkov. Železnice SR tvrdia, že robia maximum pre zabezpečenie poriadku v tejto stanici. Vo svojom vyjadrení pre médiá uvádzajú:
„Budova stanice železničnej zastávky Ružomberok – Rybárpole skutočne nie je v dobrom stave a ŽSR sú si toho vedomé. Je samozrejme našou povinnosťou zabezpečiť, aby aj priestory pre cestujúcu verejnosť boli nielen funkčné, ale aj esteticky vyhovujúce. Aktuálne prevádzkové možnosti a personálne kapacity však neumožňujú momentálne realizovať opravy väčšieho rozsahu.
Priestory zastávky Ružomberok –Rybárpole upratuje súkromná firma každý deň – okrem sobôt a nedieľ, (čakáreň a okolie budovy). Nástupištia a podchod upratuje staničný robotník 2x do týždňa, pozbiera smeti a povysýpa koše. Tak ako evidujete sťažnosti od cestujúcich, tak takéto isté majú ŽSR od svojich zamestnancov – staničných robotníkov, ktorí musia v podchode upratovať neporiadok, dokonca zvratky a ľudské exkrementy od asociálov a neprispôsobivých obyvateľov Ružomberka.
Žiaľ, s poľutovaním musíme konštatovať, že vo väčšine prípadov verejne prístupných priestorov a zariadení, nielen na v tejto zastávke, nám udržiavať ich dobrý technický stav znemožňuje vandalizmus a nedisciplinovanosť niektorých skupín osôb. Týka sa to najmä fasád budov, vnútorných stien, verejných WC a vybavenia stanice (lavičky, smetné koše a pod.). Tým sa neúmerne zvyšujú aj náklady na prevádzku objektu a navyše to nie je ani poznať na lepšom užívateľskom komforte. Príslušní zamestnanci robia všetko, čo je v ich silách a možnostiach, aby objekty ŽSR nerobili hanbu celému okoliu. Zároveň je potrebné hľadať aj spôsoby ako zabrániť, aby naša snaha nebola zbytočná.
Aj prostredníctvom Vašich novín ŽSR znovu apelujú na zdravý rozum a cit spoluobčanov (čitateľov). Nielen táto zastávka má tento problém, ale aj iné zástavky a stanice v danom regióne sú devastované a ich uvedenie po pôvodného stavu stojí ŽSR nemalé peniaze, ktoré by sme mohli investovať do údržby ostatných objektov a priestorov, na ktoré sa spoluobčania sťažujú. Do tohto stavu ich iste nedostali železničiari a slušní cestujúci.
Nakoľko je budova využitá a možno koľko percent tvoria nevyužívané priestory?
ŽSR využívajú čakáreň pre cestujúcich, ZSSK zabezpečuje v prenajatých priestoroch predaj cestovných lístkov a v prenajatých priestoroch budovy je predajňa. Na poschodí sú tri byty v správe ŽSR.
Exituje nejaký plán rekonštrukcie a reálny dátumom?
V uplynulom období ŽSR postupne, podľa finančných a kapacitných možností postupne opravili vonkajšie a vnútorné priestory budovy. V súčasnosti je už uzatvorenú zmluvu na dokončenie opráv exteriéru budovy, ktorých realizácia bude začiatkom roku 2018, v závislosti na klimatických podmienkach.
Koľko vlakov denne v obidvoch smeroch v stanici zastaví?
Na zastávke denne zastavuje 31 vlakov v pracovných dňoch v oboch smeroch.
Kedy stanicu postavili, ide ešte o pôvodnú uhorskú stavbu?
Podľa dostupných podkladov ide o budovu, dokončenú v roku 1870 na trati Žilina – Košice, ktorej prevádzka začala 8.12.1871. Pre viac informácii: https://www.vlaky.net/servis/trat.asp?id=53
Foto: Internet
(red)